Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza kiemelte azt a véleményét, hogy az orosz finanszírozási csomag - amelynek fő elemeként Oroszország 15 milliárd dollár névértéken vásárol ukrán állampapírt -, jelentősen csökkenti az ukrán fizetésimérleg-válság közvetlen kockázatát.
Shearing közölte: a Capital Economics becslése szerint a jelenlegi állapot alapján az orosz befektetési csomag önmagában hozzávetőleg 18 hónapra betömheti az ukrán fizetési mérlegen tátongó lyukakat.
Az Ukrajna által importált orosz földgáz árának szintén megígért csökkentése a ház számításai szerint évente mintegy 4,5 milliárd dollárral, a hazai össztermékhez (GDP) mért jelenlegi 8,5 százalékról 6 százalékra csökkenti az ukrán folyómérleg-hiányt.
Mindez együtt azt jelenti, hogy a kedden tető alá hozott orosz-ukrán pénzügyi megállapodás az ukrán fizetési mérleg kétévi finanszírozására elegendő - közölte Shearing a Capital Economics által elvégzett számítások alapján.
Az elemző szerint ugyanakkor reális lehetőség, hogy a Moszkva felé tett lépés és az ezzel egyidejű távolodás az EU-tól újabb tiltakozó megmozdulásokkal jár, és még mélyebb politikai válságba sodorhatja az országot.
Az Oroszországgal kötött pénzügyi megállapodás mindig is a legjobb kondíciók ígéretét jelentette az ukrán gazdaság rövid távú finanszírozásához, és valószínűsíthető volt a kezdeti piaci megugrás is. A befektetői megkönnyebbülést jelezte, hogy az orosz pénzügyi csomag bejelentése után azonnal csaknem egy teljes százalékponttal, 11,5 százalékról 10,8 százalékra esett a kétéves ukrán állampapír hozama. Az EU-hoz fűződő kapcsolatok szorosabbra vonása lenne azonban az a lépés, amely nagyobb valószínűséggel biztosítaná az ukrán gazdaság életre keltéséhez szükséges szerkezeti reformok végrehajtását - vélekedett keddi értékelésében a Capital Economics vezető londoni elemzője.
Neil Shearing szerint mindezek alapján a kedden bejelentett megállapodás valamelyes rövid távú könnyebbséget hozhat az ukrán gazdaságnak, de az ország változatlanul súlyos kihívásokkal lesz kénytelen szembenézni a következő években.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzőinek kedd esti előrejelzése még borúlátóbb: a ház becslése szerint az orosz pénzügyi tranzakció és a földgázár-engedmény együttesen 18 milliárd dollárnyira tehető egyenlegjavító hatása legfeljebb egyévnyi haladékot jelenthet Ukrajnának. Az ukrán gazdaság külső finanszírozási igénye ugyanis a következő egy évben várhatóan 18-20 milliárd dollár lesz.
Mindezek alapján a GS londoni elemzői azzal számolnak, hogy ha az orosz finanszírozási csomag nem eredményez fordulatot az ukrán gazdaságban, akkor Ukrajna egy év múlva ismét ugyanabban a helyzetben lesz, mint eddig, mivel 2015-ben is hozzávetőleg 18 milliárd dollár külső finanszírozásra lesz szüksége.
Így az orosz ügylettel az ukrán kormány nyerhet ugyan egyévnyi finanszírozást, ám a megállapodás nem szünteti meg az alapvető ukrán makrogazdasági egyensúlytalanságokat, a szerkezeti reformok szükségességét és a következő élvekben esedékessé váló jelentős devizaadósság-törlesztési kötelezettségeket - hangsúlyozták a Goldman Sachs londoni elemzői.
A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzői kedd esti értékelésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az Oroszországgal kötött egyezség nyomán immár kevésbé sürgető a hatékonyságot nélkülöző ukrán energiaszektor átalakítása, ami hosszú távon negatív fejlemény Ukrajna hitelképessége szempontjából.
Az RBS elemzői szerint az orosz pénzügyi csomag nyomán valószínűtlenné vált az is, hogy az ukrán kormány jelentős erőfeszítéseket tesz a párbeszéd újrakezdésére a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), és emiatt a reformlendület várhatóan legalább 2015-ig lanyha marad.
Miután pedig az IMF reakciója "most már nem különösebben aggasztja" az ukrán kormányt, megnőtt a valószínűsége a helyi fizetőeszköz alátámasztását célzó, nem piacbarát intézkedéseknek is - vélekedtek az RBS londoni elemzői.
A ház szerint ugyanakkor ha a politikai feszültség tovább erősödik, a lakosság valószínűleg elkezdi devizára váltani a mindennapi életvitelhez nem szükséges készpénztartalékát. Ebben az esetben az RBS elemzőinek várakozása szerint az ukrán jegybank a tőkekorlátozások szigorításával reagálna.