Az Országgyűlés keddi döntésével állami feladatként határozta meg a tankönyvellátást. A jogszabályt vasárnap terjesztette be az emberi erőforrás miniszter, és kivételes, sürgős eljárásban tárgyalták. A jogszabály értelmében az állam 2013. szeptember 1-jétől felmenő rendszerben biztosítja az ingyenes tankönyvellátást az elsőtől a nyolcadik évfolyamig. Fő szabály szerint az iskolák évfolyamonként és tantárgyanként a tankönyvjegyzéken szereplő két tankönyvből választhatnak, a tankönyvválasztás a fenntartó egyetértéséhez kötött.
Élesen bírálta a kormány tankönyvellátás rendjéről szóló törvényjavaslatát a szocialista Kunhalmi Ágnes is, aki hazugságnak nevezte, hogy kizárólag piaci érdekek domináltak eddig a tankönyvpiacon. Mint mondta, Eddig is megvolt az állam felelőssége és nem tudott a piac az állam akaratával szemben érvényesülni. Az ellenzéki politikus azt mondta, a vasárnap benyújtott tervezet a szaktárca vezetőjének a tankönyvpiacon történő "egyeduralkodását" teremti meg. Ha nem csak a terjesztést, hanem a kiadást is államosítják, akkor a szolgáltatások további romlására kell számítani - jelezte.
Az előterjesztésre az összes ellenzéki frakció mellett két fideszes politikus, az oktatási bizottságot vezető Pokorni Zoltán, valamint Bencsik János is nemet mondott. A Ház egyébként leszavazta az oktatási bizottság módosító javaslatait, köztük azt, amely lehetővé tette volna, hogy a tankönyvjegyzékben kettő helyett három tankönyv szerepeljen.