bíróság;ügyvéd;emberölés;Magyar György;Kecskeméti Törvényszék;izsáki rendőrök;Bara József;

A per csak jövő februárban folytatódik a második rendőr meghallgatásával FOTÓ: MTI/NOSZLOPY N. MIKLÓS

- Hallgat az izsáki rendőr

Nem volt mondandója a bíróság előtt az egyik izsáki rendőrnek, aki a vádak szerint idén áprilisban társával kihallgatás közben halálra vert egy férfit - a rendőrök pere tegnap kezdődött, de nem halálos testi sértés, hanem különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés ellenük a vád. Két további rendőrt is megvádoltak az ügyben.

Megkezdődött tegnap az izsáki rendőrök pere a Kecskeméti Törvényszéken, akik idén áprilisban a vád szerint halálra verték a 47 éves Bara Józsefet - ám az elsőként kihallgatott rendőr semmit nem mondott a tragédiáról: a vallomástételt megtagadta, és nem ismerte el a bűncselekmény elkövetését. Sem bírói, sem ügyészi kérdésekre nem volt hajlandó válaszolni. Annak ellenére sem, hogy a nyomozási bíró előtt még tett vallomást - igaz, csak egyszer, és a halálos kényszervallatást már korábban, gyanúsítotti kihallgatásán sem ismerte el.

B. Viktort és B. Csongort ugyan halált okozó testi sértéssel vádolták meg, októberben az ügyészség arról határozott, hogy különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésként is minősülhet a vád, így eszerint - és a kiemelt ügyek szabályai szerint - tárgyal a bíróság. Ebben az esetben a büntetés tíz évtől húsz évig terjedhet, vagy életfogytiglan.

A motorosfűrész-lopás gyanúja miatt április 8-án Orgoványon előállított Bara József halálának körülményei a vádiratban megegyeznek a már korábban kiszivárgott eseményekkel. Mint azt Zubornyák Ágnes ügyész ismertette, a férfi halála egyértelműen a több órán keresztül tartó súlyos bántalmazás következménye volt. Miután Barát a lakóhelyéről az izsáki örsre vitték, a két rendőr "két órán át felváltva és együtt is" nagy erővel bántalmazta azért, hogy ismerje be, ő lopta el a fűrészt. (Amelyről a tragédia után kiderült, nem Bara lopta el, és az elkövető nincs meg.)

Vallatás közben többször ököllel megütötték a sértett mellkasát, aki az ütések miatt a széken ülve hanyatt esett, hátrabilincselt kezei a szék és a teste alá szorultak. A vádlottak ezután is folytatták a bántalmazást, két oldalról többször is ököllel, gumibottal ütötték a mellkasát, az elsőrendű vádlott rendőr pedig az időközben már hason fekvő férfit ismét gumibottal és nagy erővel ütlegelte.

Amikor a férfi rosszul lett és elájult, már hiába hívtak mentőt és kísérelték meg az újraélesztést, az orvos érkezésekor már halott volt. A kitartó bántalmazás miatt a fején és testszerte számos külsérelmi sérülést, súlyosabb, életveszélyes sérülésként tüdőzúzódást, szegycsonttörést és sorozatos bordatöréseket szenvedett - áll a vádiratban. Bara József halálát a zsírszövet-roncsolódás miatt bekövetkezett zsírembólia miatti fulladás okozta.

Az ügyben két további rendőrt is megvádoltak: egy olyan rendőrt, aki az elsőrendű vádlottal együtt vert meg egy gyanúsítottat beismerő vallomás miatt, egy másikat pedig amiatt, mert egy másik hasonló kényszervallatásnál nem lépett közbe, nem akadályozta B. Viktor és B. Csongor erőszakos magatartását.

A per csak jövő februárban folytatódik, a második rendőr meghallgatásával. A sértetteket képviselő Magyar György ügyvéd azt mondta, polgárjogi igényt kártérítésre nem terjesztettek elő, mivel a sértetti hozzátartozók részben hozzájutottak a kártérítési összeghez, és egyetért azzal, hogy különös kegyetlenségű emberölés lett a vád.

Halottá nyilváníttatta magát egy hónappal elfogása előtt N.Gábor, aki miatt a terrorelhárítók december elején egymást lőtték meg a Ferenciek terén. N. Gábor emiatt csalásért bíróság előtt is állt, és lényegében az eljárás miatt menekült, de a TEK elfogta.