Németország;Merkel;CDU;koalíció;

Virággal köszöntötték a harmadszor beiktatott kancellárt a Bundestagban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Esküt tett Merkel harmadik kormánya

Bizalmat szavazott a német parlament alsóháza, a Bundestag Angela Merkel harmadik kormányának. A CDU elnöke 462 szavazatot kapott, ami ugyan bőven elég az abszolút többséghez, de azt jelzi, hogy 42 kormánypárti képviselő nem szavazott mellette. Miután Joachim Gauck elnök kinevezte kancellárnak Merkelt, a miniszterek is letették a hivatali esküt, s a délutáni órákban megtartották az első kormányülést.

Angela Merkel a második világháború utáni német történelem egyik legfontosabb alakjává vált. Ha kitölti a négy éves törvénykezési időszakot, akkor két év híján annyi ideig kormányoz, mint Konrad Adenauer, Helmut Kohltól pedig csak négy évvel marad el. A leghosszabb ideig kormányzó kancellárok örökranglistán Merkel foglalhatná el a harmadik helyet.

"Angie", amint hívei emlegetik, mindig a témára koncentrál, kerüli a cirkalmas, hosszú körmondatokat. Az önfeledt ünneplés sem jellemző rá. A feszültséget jól dolgozza fel. A koalíciós megállapodás első, november végi aláírása után megtartott sajtóértekezleten ő volt a villámhárító a sajtó és Sigmar Gabriel között. Az SPD elnöke ugyanis elég egyértelműen adta a média képviselőinek tudtára, ha nem tetszett neki a feltett kérdés.

A következő négy év az ő kapcsolatuk miatt is érdekesnek ígérkezik. Más típusú személyiségek, s eleinte úgy látszott, egy súlycsoportban sincsenek, hiszen a CDU 15 százalékkal szerzett többet a szociáldemokratáknál a szeptemberi választáson, s Gabriel pártbéli helyzete sem látszott biztosnak. A koalíciós tárgyalások során azonban kiderült, az SPD elnöke igen tehetséges politikus. Azzal pedig, hogy volt mersze kiíratni a szociáldemokraták bázisának szavazása a nagykoalícióról, amelyet siker is koronázott, befolyása oly mértékben megnőtt a balközép politikai erőn belül, hogy ehhez hasonlóval utoljára csak Gerhard Schröder rendelkezett. Gabriel és Merkel láthatóan jól kiegészítik egymást, a kancellár megkedvelte a szociáldemokrata elnök eredeti humorát.

Közismert Merkel visszafogottsága. Amikor vasárnap a CDU központjában a kereszténydemokraták vezetése felhőtlenül ünnepelhette volna az SPD tagságának teljesen egyértelmű döntését a nagykoalícióról, Merkel nem kezdett a következő négy év folyamán várható kihívások hosszadalmas ecsetelésébe, hamar rövidre zárta a kérdést azzal, hogy örül a kollégákkal folytatandó együttműködésnek. Ezzel burkoltan arra utalt, a hosszú koalíciós megbeszélések, majd az SPD bázisának döntésére való várakozás után végre ideje elkezdeni a munkát.

Angela Merkelt alighanem célratörő munkamódszere is jelentősen segítette abban, hogy 2013-ra hatalma csúcsára kerülhetett. Hiába értékelték sokan az előző, kereszténydemokrata-liberális kormány munkáját csak elégségesre vagy közepesre, hiába akart kormányváltást a fiatalok többsége, a CDU Merkel személyére épített a kampányban, s ez a stratégia sikerre volt ítélve. A "Muttie", minden németek édesanyja sármjával maga mellé állította az utolsó pillanatig bizonytalankodókat.

A CDU jobbszányának hívei Merkelt már előző kormányzásai ciklusai alatt is "szociáldemokrata elhajlással" vádolták. Mostani programja azonban minden korábbinál "baloldalibb" volt. A koalíciós szerződés pedig, miután az SPD számos fontos követelését belefoglalták, a Spiegel megfogalmazása szerint, "vörös színezetű" lett. A kancellárt azonban ez egyáltalán nem zavarja, számára az a fontos, amint ezt egy sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy a németek jobban éljenek négy év múlva. Ha ennek az az ára, hogy számos kérdésben a szociáldemokraták programját valósítsák meg, ám legyen. Nem az ideológia a lényeges, hanem a végeredmény. Talán ez lehet egy nem csak szavakban sikeres ország receptje.

Az "SPD-közeli" koalíciós szerződés miatt ezúttal nem érték bírálatok a kancellárt, még a CDU-tól jobbra álló bajor keresztényszocialisták részéről sem. Sőt, Horst Seehofer, a CSU elnöke, bajor kormányfő önként és dalolva fogadta el a szociáldemokrata tárgyalók követeléseit. S ez is nem kis mértékben Angela Merkel érdeme volt. Ügyesen irányította a tárgyalások menetét, s elérte azt, hogy a végén mindenki győztesnek érezhette magát. Ő maga is.

Teljesült ugyanis legnagyobb óhaja azzal, hogy a CDU megtarthatta a pénzügyminiszteri tárcát. Az eltelt négy évben kiváló munkakapcsolat alakult ki a kancellár és Wolfgang Schäuble között. Félszavakból is megértik egymást. Míg Merkel inkább visszafogottan beszélt az adósságcsapdába került mediterrán országokról, a pénzügyminiszter vállalta a "rossz rendőr" szerepét. Kimondta azt, amit főnöke gondolt.

Idő előtt megbukik a kabinet?
Bár a koalíciós szerződésben nem tesznek említést adóemelésekről, a németek nagy többsége, 71 százaléka úgy véli, növelik az adóterheket a következő kormányzati ciklusban - derül ki a YouGov felméréséből. Az SPD-szavazóknál 79, a CDU támogatóinál pedig 63 százalékos ez az arány. A megkérdezettek szerint a kormánynak a nyugdíjak és az elszegényedő idősek ügyében kell előrelépést elérnie. Érdekes, hogy 36 százalék úgy véli, Angela Merkel harmadik kormánya nem tölti ki négy éves mandátumát.

Gabriel és Schäuble mellett egy eddig ismeretlen politikus, Peter Tauber, a CDU új főtitkára lesz Merkel csapatának egyik legfontosabb láncszeme. A nagy Star Wars rajongó fiatalember ugyan a CDU konzervatív szárnyához tartozik, ismerői szerint "jó csapatjátékos". Kinevezését rendkívül pozitívan fogadták a német médiumokban kiemelve azt, lám, a kereszténydemokratáknál is vannak törekvések a megújulásra. Tauber lenne Merkel utódjelöltje? Még ez sem kizárt. A fiatalember is lényegre törő személyiség, a Twitter nagy rajongója. Úgy véli ugyanis, 140 karakterbe igenis bele lehet sűríteni mondanivalónkat.

Egyelőre úgy tűnik, teljes az összhang a német kormánykoalíción belül. Ám hogy mégsem minden olyan idilli, megmutatta a tegnapi parlamenti szavazás. A Bundestagban az ellenzék két pártja, a Zöldek és a Balpárt 127 szavazattal rendelkezik, de 150-en voksoltak a kabinet ellen a titkos szavazáson, vagyis 23 ellenszavazatot kapott a kormány saját képviselőitől. Kilencen tartózkodtak, tíz honatya nem voksolt. Angela Merkel kompromisszumkészségét még sokszor kamatoztathatja a következő négy évben. S ha minden vitát sikerül megnyugtatóan lezárnia, elérheti azt, hogy mandátuma lejártát követően egy lapon emlegessék a német belpolitika legnagyobb legendáival, Adenauerrel, Kohllal, Willy Brandttal, vagy Helmut Schmidttel.

Több mint három esztendő maradt még hátra a következő francia elnökválasztásokig, de a két esélyesnek látszó jelölt egyike már megvan. Illetve úgy cselekszik, mintha megvolna már. Nyilatkozgat, harsányan közli, nem lehet, hogy ne álljon csatasorba. Nicolas Sarkozy ő, aki két éve vereséget szenvedett szocialista ellenfelétől, Francois Hollande-tól.