Angela Merkel a második világháború utáni német történelem egyik legfontosabb alakjává vált. Ha kitölti a négy éves törvénykezési időszakot, akkor két év híján annyi ideig kormányoz, mint Konrad Adenauer, Helmut Kohltól pedig csak négy évvel marad el. A leghosszabb ideig kormányzó kancellárok örökranglistán Merkel foglalhatná el a harmadik helyet.
"Angie", amint hívei emlegetik, mindig a témára koncentrál, kerüli a cirkalmas, hosszú körmondatokat. Az önfeledt ünneplés sem jellemző rá. A feszültséget jól dolgozza fel. A koalíciós megállapodás első, november végi aláírása után megtartott sajtóértekezleten ő volt a villámhárító a sajtó és Sigmar Gabriel között. Az SPD elnöke ugyanis elég egyértelműen adta a média képviselőinek tudtára, ha nem tetszett neki a feltett kérdés.
A következő négy év az ő kapcsolatuk miatt is érdekesnek ígérkezik. Más típusú személyiségek, s eleinte úgy látszott, egy súlycsoportban sincsenek, hiszen a CDU 15 százalékkal szerzett többet a szociáldemokratáknál a szeptemberi választáson, s Gabriel pártbéli helyzete sem látszott biztosnak. A koalíciós tárgyalások során azonban kiderült, az SPD elnöke igen tehetséges politikus. Azzal pedig, hogy volt mersze kiíratni a szociáldemokraták bázisának szavazása a nagykoalícióról, amelyet siker is koronázott, befolyása oly mértékben megnőtt a balközép politikai erőn belül, hogy ehhez hasonlóval utoljára csak Gerhard Schröder rendelkezett. Gabriel és Merkel láthatóan jól kiegészítik egymást, a kancellár megkedvelte a szociáldemokrata elnök eredeti humorát.
Közismert Merkel visszafogottsága. Amikor vasárnap a CDU központjában a kereszténydemokraták vezetése felhőtlenül ünnepelhette volna az SPD tagságának teljesen egyértelmű döntését a nagykoalícióról, Merkel nem kezdett a következő négy év folyamán várható kihívások hosszadalmas ecsetelésébe, hamar rövidre zárta a kérdést azzal, hogy örül a kollégákkal folytatandó együttműködésnek. Ezzel burkoltan arra utalt, a hosszú koalíciós megbeszélések, majd az SPD bázisának döntésére való várakozás után végre ideje elkezdeni a munkát.
Angela Merkelt alighanem célratörő munkamódszere is jelentősen segítette abban, hogy 2013-ra hatalma csúcsára kerülhetett. Hiába értékelték sokan az előző, kereszténydemokrata-liberális kormány munkáját csak elégségesre vagy közepesre, hiába akart kormányváltást a fiatalok többsége, a CDU Merkel személyére épített a kampányban, s ez a stratégia sikerre volt ítélve. A "Muttie", minden németek édesanyja sármjával maga mellé állította az utolsó pillanatig bizonytalankodókat.
A CDU jobbszányának hívei Merkelt már előző kormányzásai ciklusai alatt is "szociáldemokrata elhajlással" vádolták. Mostani programja azonban minden korábbinál "baloldalibb" volt. A koalíciós szerződés pedig, miután az SPD számos fontos követelését belefoglalták, a Spiegel megfogalmazása szerint, "vörös színezetű" lett. A kancellárt azonban ez egyáltalán nem zavarja, számára az a fontos, amint ezt egy sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy a németek jobban éljenek négy év múlva. Ha ennek az az ára, hogy számos kérdésben a szociáldemokraták programját valósítsák meg, ám legyen. Nem az ideológia a lényeges, hanem a végeredmény. Talán ez lehet egy nem csak szavakban sikeres ország receptje.
Az "SPD-közeli" koalíciós szerződés miatt ezúttal nem érték bírálatok a kancellárt, még a CDU-tól jobbra álló bajor keresztényszocialisták részéről sem. Sőt, Horst Seehofer, a CSU elnöke, bajor kormányfő önként és dalolva fogadta el a szociáldemokrata tárgyalók követeléseit. S ez is nem kis mértékben Angela Merkel érdeme volt. Ügyesen irányította a tárgyalások menetét, s elérte azt, hogy a végén mindenki győztesnek érezhette magát. Ő maga is.
Teljesült ugyanis legnagyobb óhaja azzal, hogy a CDU megtarthatta a pénzügyminiszteri tárcát. Az eltelt négy évben kiváló munkakapcsolat alakult ki a kancellár és Wolfgang Schäuble között. Félszavakból is megértik egymást. Míg Merkel inkább visszafogottan beszélt az adósságcsapdába került mediterrán országokról, a pénzügyminiszter vállalta a "rossz rendőr" szerepét. Kimondta azt, amit főnöke gondolt.
Gabriel és Schäuble mellett egy eddig ismeretlen politikus, Peter Tauber, a CDU új főtitkára lesz Merkel csapatának egyik legfontosabb láncszeme. A nagy Star Wars rajongó fiatalember ugyan a CDU konzervatív szárnyához tartozik, ismerői szerint "jó csapatjátékos". Kinevezését rendkívül pozitívan fogadták a német médiumokban kiemelve azt, lám, a kereszténydemokratáknál is vannak törekvések a megújulásra. Tauber lenne Merkel utódjelöltje? Még ez sem kizárt. A fiatalember is lényegre törő személyiség, a Twitter nagy rajongója. Úgy véli ugyanis, 140 karakterbe igenis bele lehet sűríteni mondanivalónkat.
Egyelőre úgy tűnik, teljes az összhang a német kormánykoalíción belül. Ám hogy mégsem minden olyan idilli, megmutatta a tegnapi parlamenti szavazás. A Bundestagban az ellenzék két pártja, a Zöldek és a Balpárt 127 szavazattal rendelkezik, de 150-en voksoltak a kabinet ellen a titkos szavazáson, vagyis 23 ellenszavazatot kapott a kormány saját képviselőitől. Kilencen tartózkodtak, tíz honatya nem voksolt. Angela Merkel kompromisszumkészségét még sokszor kamatoztathatja a következő négy évben. S ha minden vitát sikerül megnyugtatóan lezárnia, elérheti azt, hogy mandátuma lejártát követően egy lapon emlegessék a német belpolitika legnagyobb legendáival, Adenauerrel, Kohllal, Willy Brandttal, vagy Helmut Schmidttel.