GVH;bírság;megtévesztő reklám;Lyoness;

- Tízmilliós bírság Lyoness reklámok miatt

A Gazdasági Vesrenyhivatal (GVH) megállapította, hogy a Lyoness Hungary Kft. és a Lyoness Holding Europe AG. megtévesztette a fogyasztókat, amikor a Lyoness rendszer népszerűsítése során valótlanul azt állította, hogy a regisztrált tagok minden vásárlást követően, azonnal pénzvisszafizetésben részesülnek, ezért a vállalkozásokat 10.000.000 forint bírság megfizetésére kötelezte a GVH.

A vállalkozások 2012. szeptember 16-a és 30-a között a „MOST” megnevezésű kampányban a Lyoness rendszerét, illetve a csatlakozásból eredő előnyöket népszerűsítették. A GVH azt vizsgálta, hogy a reklámokban megjelenő tájékoztatásoknak megfelelően a fogyasztók ténylegesen minden vásárlást követően, azonnal részesülnek-e a pénzvisszatérítésben, illetve hogy a Cashback kártya használata minden partnervállalatnál lehetséges-e.

A GVH megállapította, hogy a „MOST” kampányban megjelenő tájékoztatások azt a benyomást keltették a fogyasztókban, hogy az egyes vásárlásokat követően vásárlásonként azonnal felhasználható pénzvisszatérítésben részesülnek, melyet a Cashback kártya használatával érhetnek el. A reklámok fő üzenete így az volt, hogy a fogyasztó minden vásárlás után azonnal („MOST”), automatikusan pénzvisszatérítésben részesül, mellyel pénzt takaríthat meg.

A reklámok azonban arra nem utaltak, hogy a visszafizetésnek feltételei vannak és arra nem a vásárlással egy időben kerül sor. Abban az esetben ugyanis, ha a vásárlás nem éri el a 75 ezer forintot, kizárólag akkor történt meg a visszafizetés, ha a fogyasztó írásban felmondta a szerződést és írásban kezdeményezte a kifizetést.

A Lyoness Hungary Kft. és a Lyoness Holding Europe AG. Kereskedelmi gyakorlatukkal megtévesztették a fogyasztókat, ezért a GVH 10 millió forint bírságot szabott ki a vállalkozásokra. A bírság összegének magállapításakor a GVH súlyosító tényezőként értékelte, hogy a reklámokat országos televízió csatornán és rádióban is sugározták, így az intenzív kampánynak köszönhetően a fogyasztók széles körét elérték.

Szintén súlyosító körülményként vette figyelembe a GVH, hogy korábban már megállapította, hogy a vállalkozás a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított.

Az MSZP azt javasolja, Magyarországon is kezdődjön társadalmi vita a mindenkit megillető, feltétel nélküli alapjövedelem bevezetéséről. Erről Harangozó Gábor választmányi elnökhelyettes és Braun Róbert szocialista politikus beszélt kedden sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, hogy az alapjövedelem bevezetéséhez több feltételnek kell teljesülnie a következő kormányzati ciklus végéig.