A korábbi összeg négyszereséből, 1,65 milliárd forintból szervezhetik a jövő évi Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) programjait - mondta Halász János kulturális államtitkár egy tegnapi sajtótájékoztatón. A programra javaslatot tevő Fesztivál Tanács tagjai, akik a jelentős fővárosi kulturális intézmények vezetői, már elküldték koncepciójukat a végleges műsortervet elkészítő Operatív Testületnek. Ebben három cég foglal helyet, a Bán Teodóra vezette Budapest Fesztivál Központ, a Magyar Turizmus Zrt. és a Káel Csaba vezette Művészetek Palotája.
Persze a lapok, mármint a pénzek le vannak osztva: 950 millió forintot a Műpa oszt szét saját magának, illetve partnereinek, 300 milliót a Budapest Fesztivál Központ kap, a Vidnyánszky Attila vezette Nemzeti Színház 200 millió forintot kap közvetlenül az egy-két évente megtartott színházi fesztiválra.
A Nemzeti Színháztól - melynek képviselője nem vett részt a sajtótájékoztatón - megtudtuk, hogy ez a március 26-án kezdődő Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozó lesz, ám a teátrum azt szeretné, hogy évente megtarthassák aaz eseményt. A Magyar Turizmus Zrt. 200 milliót kap a fesztivál külföldi promotálására. Így összesen 1,78 milliárd közpénz jut a BTF-re, a főváros ugyanis 138,6 millió forinttal, az állami támogatás 17 százalékával járul hozzá.
Budapest vezetésének érdeklődését jól mutatta, hogy Szentes Tamás főpolgármester-helyettest küldte a sajtótájékoztatóra, aki az egészségügyért és szociálpolitikáért felel. Ennek megfelelően a sebészorvos végzettségű Szentes megszólalásával sok vidám percet okozott a hallgatóságnak, elmondta például, hogy eddig a kultúra befogadása nagyon statikus volt, "az emberek számára alacsonyabb szinten volt befogadható" ám a fesztiválokkal ez megváltozik.
Ám, ha egy kicsit mögéje nézünk, kattintunk kettőt az interneten, akkor Halász János mondandója is megmosolyogtató. Győzelmi jelentésként eladni, hogy négyszeresére nőtt a fesztivál állami támogatása, azért vicces, mert - az utolsó békeévben - 2009-ben 1,55 milliárd forint volt a BTF költségvetése, amely a kormányváltás után kezdett drámaian csökkenni, ezen az sem segített, hogy Orbán Viktor unokatestvére Vitézy Zsófia került a cég élére. 2010-ben alig több, mint 400 millió forint állami és önkormányzati támogatást kapott a fesztivál, 2011-ben pedig 519 milliót, hogy aztán idén ismét 400 millió forint körüli összegre csökkenjen.
A Halász-féle adminisztráció tehát nem megújítja, inkább visszaállítja a fesztivál korábbi költségvetését. Az igaz, hogy az állami forintok mennyisége nő, ám az - adófizetőként tekintve - szomorú, hogy a szponzori bevételekről egyetlen szó sem esett a sajtótájékoztatón, erre e szerint nem számítanak. 2009-ben csaknem 700 millós szponzori bevételt könyvelt el a BTF. Így tehát egy határozott arculatú, sok lábon álló, nagy arányban saját és szponzori bevételekre támaszkodó struktúrát vált fel egy elsősorban állami pénzekből működő fesztivál.
Vitézy Zsófia távozása után olyan hírek röppentek fel, hogy Káel Csaba kapja meg a BTF-et, ám ez csak részben valósul meg, a legnagyobb falat az övé, ő az operatív irányító szerv vezetője is, de (egyelőre) osztoznia kell Bán Teodórával. Kérdés, hogy a jövőre gründolt új cégnek, melyet egy augusztusi kormányhatározat helyezett kiáltásba, ki lesz a vezetője?
Nemcsak a sztárokat felvonultató BTF, hanem a teljesen értelmetlenül Café Budapestnek átkeresztelt, kortárs tendenciákat bemutató Őszi Fesztivál is tetszhalott állapotba kerül a mostani kormány működése során. De ez is feltámadhat: Káel Csaba lapunknak azt mondta, reményei szerint 500 millió forintot sikerül szerezni erre is.
Az, hogy milyen lesz a fesztivál karaktere, csak sejthető: Káel Csaba azt mondta, nemcsak magas kultúrát akarja megcélozni jövőre: Erre példaként azt hozta fel, hogy új műsorral jelentkezik a Recirquel társulata a Művészetek Palotájában A meztelen bohóc címmel, emellett első alkalommal lép fel Magyarországon Rufus Wainwright, Robbie Williams duettpartnere. A Bécsi Filharmonikusok is várhatók, a világhírű együttest Zubin Mehta vezényli.