David Cameron kormányfő szombaton kifejezetten a szegényebb EU-tagok pogárainak tömeges bevándorlását kifogásolta. A Times birtokába jutott dokumentum szerint azonban a régi EU-tagállamokból is csak akkor fogadnák be a diplomás munkavállalókat, ha már előzetes állásajánlattal rendelkeznek, az alacsony képzettségűeket pedig csak akkor, ha olyan állást töltenének be, amelyre nem találnak brit jelentkezőt. "Ha felhúzzuk a felvonóhidat, az katasztrófa lesz a brit gazdaság számára" - idézte Clegg szavait a Daily Telegraph.
Theresa May tegnap megerősítette, hogy a Cameron-kormány valóban a bevándorlás megszigorítását tervezi. David Cameron valamennyi EU-s politika felülvizsgálatát elrendelte, ennek keretében készült a 32 oldalas belügyi dokumentum. A brit miniszterelnök nemrégiben a Financial Times számára írt cikkében vetette fel az EU-n belüli szabad mozgás korlátozását. A brit terveket élesen bírálta Andor László, a foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztos, aki "sajnálatos túlreagálásnak" minősítette Cameron elképzeléseit.
Nagy-Britanniában annak kapcsán éleződött ki a vita, hogy január 1-től már a román és bolgár állampolgárok is szabadon vállalhatnak munkát Nagy-Britanniában, az euroszkeptikus UKIP-párt pedig bevándorlásellenes kampányt indított. A Cameron-kormány múlt héten már bejelentette, hogy a jövőben a külföldi munkavállalóktól angol nyelvtudást követelnek meg, s tartózkodásuk első három hónapjában nem igényelhetnek munkanélküli támogatást.
Ha három hónap után sem találnak munkát, legfeljebb hat hónapig jár nekik a segély. Cameron kormányfő "nagyon rossz döntésnek" nevezte, hogy az előző, munkáspárti kabinet nem élt az EU-beli átmeneti korlátozások lehetőségével, s mintegy másfél millió bevándorló érkezett az új tagállamokból Nagy-Britanniába.