Az Egri Járási Ügyészségnek kell hamarosan döntenie a vádemelésről abban a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságát (BNP) érintő magánokirat-hamisítási ügyben, amely a földhaszonbérleti pályázatok második, Ángyán József által korábban súlyosan bírált eljárása miatt indult - számolt be a Népszabadság. A Fővárosi Főügyészség határozata szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztálya azért tette át a Grédics Szilárd - a BNP igazgatója - és Hajdú Zoltán ügyvéd ellen magánokirat-hamisítás miatt folyamatban lévő bűnügyet az egri ügyészséghez, mert a valótlan tartalmú iratok felhasználása Egerben történt, így a vádemelésről is ott dönthetnek.
A földbérleti bunda állomásairól korábban lapunk is beszámolt. A Bükki Nemzeti Park 2011. szeptember 3-án írta ki a földhasználati pályázatot, amelynek a beadási határideje október 3-a volt. A pályázati határidő lejártakor Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter indoklás nélkül, bizalomvesztésre hivatkozva fölmentette a park igazgatóját. Ezzel egy időben pedig Szabó Csaba miniszteri biztos arra utasította a park igazgatóságát, hogy vonják vissza a pályázatot. A Népszava információi szerint egyébként az első pályázatot a helyi gazdákkal egyeztetve állította össze az akkori igazgató.
Tavaly januárjában aztán a BNP igazgatósága a Nemzeti Földalap Kezelő (NFA) felhívására a szervezet haszonbérleti szerződéseiben többször közreműködő ügyvédi irodával kötött előzetes megállapodást. Majd miután két nappal később kiderült, hogy ez a gazdálkodási szabályzattal ellentétes, meghívásos pályázatot írtak ki három ügyvédi irodának is, amelyek ugyanarra a budapesti címre voltak bejelentve. Végül az eredeti irodával, Hajdú Ügyvédi Irodával szerződött a BNPI - Hajdú eljárásonként 52 ezer forint plusz áfát számlázott ki. Mint utóbb az ügyészség megállapította, az ezt lehetővé tevő ügyvédi pályázati eljárás színlelt volt.
Hajdú Zoltán ügyvéd február 2-án bement a BNP irodájába és elvitte a pályázatok másolatait, március 22-én a BNP központjában kinyomtatta a kitöltött és értékelt pályázati lapokat és jegyzőkönyveket, majd odaadta a park igazgatójának és a háromtagú bíráló bizottságnak. Erről az ügyészségi vizsgálat így írt: "Az érdemi eljárás tényét és eredményét tartalmazó jegyzőkönyveket az eljáró ügyvéd, mint jegyzőkönyvvezető írta alá, a bírálóbizottság tagjaként feltüntetett személyek a pályázatok értékelésében nem vettek részt, ezért az értékelési jegyzőkönyvet nem írták alá". Március 28-án aztán a park új igazgatója ennek ellenére kihirdette a pályázatok eredményét, azaz az ügyvéd által elbírált és rangsorolt nyerteseket.
A Népszabadság kutatása szerint a Hajdú Zoltán képviselte Hajdú Ügyvédi Iroda a nyíregyházi Dr. Szegedi Zsolt Ügyvédi Irodával alkotott H & SZ Konzorcium nevében hat megyében - Borsod, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg - jár el a kiíró NFA nevében az állami földhaszonbérleti pályázatokon. A napilap becslése szerint eddig több mint ezer megbízást kaptak. A vidékfejlesztési miniszter korábbi közlése szerint ezekben az esetekben darabonként 57 600 forint plusz áfa díjazásért végzik a munkát.
Az ügyben Harangozó Gábor MSZP-s képviselő és az Együtt-PM-es Szabó Rebeka tett feljelentést. Harangozó most a nepszava.hu-nak elmondta: "megígértük, hogy addig megyünk, amíg le nem buktatjuk őket". Úgy vélte a vádemelés előtt álló, a nemzeti parkot érintő mostani ügy azért fontos, mert bebizonyosodott, hogy az NFA földbérleti rendszere úgy lett kialakítva, hogy visszaélhessenek vele, ez a példa pedig mutatja, hogy "meg is tették, éltek a rendszerbe kódolt korrupció lehetőségével." Jelezte, a botrány egyes szereplőit "felfelé buktatták". Említette az NFA éléről távozni kényszerült elnökét, Sebestyén Róbertet, akit viszont a termőföld megóvásáért felelős miniszteri biztossá neveztek ki november közepén.
Harangozó emlékeztetett arra is, hogy közokirat-hamisítás gyanúja miatt október 18-án a hatóság gyanúsítottként kihallgatta Kanyok Attilát, a tiszaújvárosi önkormányzat volt fideszes képviselőjét, hogy a NAV gyanúja szerint Kanyok cége jogosulatlanul igényelt, és vett föl 18,3 forint közvetlen földalapú támogatást. Ismert, Kanyok korábban a Borsod megyei közgyűlés fideszes elnöke, Mengyi Roland kampányfőnöke és munkatársa volt, aki a BNP terültéből állami földbérlet-pályázatra kijelölt 4200 hektárból 495-öt elnyert. Az eljárásban kiderült, hogy Kanyok fiktív lakcímet használt a földbérlet megkötéséhez, majd a támogatási összeg felvételéhez is. Emiatt már költségvetési csalás gyanúja miatt vizsgálódik a NAV.