A szeptember végén megrendezett osztrák parlamenti választást követően olyan erőviszonyok alakultak ki a helyi politikában, hogy a nagykoalíciónak nem volt alternatívája. Bár az SPÖ-nél voltak olyan hangok, amelyek szerint nyitni kellene a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) felé, a tagság többsége úgy vélte, súlyos hiba lenne a populistákkal szövetkezni, s ezzel szembemennének a párt alapelveivel. Az ÖVP ugyanakkor szinte a koalíciós szerződés aláírásáig kérette magát, Michael Spindelegger pártelnök még múlt héten is úgy foglalt állást, hogy ötven százalék a nagykoalíció folytatásának esélye. Ezek a kijelentései azonban növekvő türelmetlenséghez vezettek a szociáldemokratáknál, akik pontosan tudták, hogy az ÖVP lényegében csak az SPÖ-vel szövetkezve maradhatna kormányzati tényező.
Mindez azt mutatja, hogy a két párt közötti újonnani házasság inkább kényszermegoldás volt, s kettejük kapcsolata kezd kihűlni. Ezért nem lehetett olyan újságot találni a pénteki osztrák napilapok között, amely hatalmas lelkesedéssel értékelte volna a koalíciós szerződés megszületését. A Kurier azt írta, hogy a nagykoalíció "kifutó modell", s a következő öt éves törvénykezési időszak "átmeneti lesz", melyek végén kiderül majd, milyen új politikai berendezkedés vár Ausztriára. A lap a pozitívumok között említi, hogy az osztrákok olyan kormányt kapnak, amelyet már ismernek. Ugyanakkor "hiányoznak a reformok, s hiányzik a kreativitás is" - írja.
A liberális Der Standard azt furcsállja, hogy miközben tíz héten át tartottak a koalíciós megbeszélések, alig negyed órát szánt a két pártvezető, Faymann és Spindelegger a megállapodás bejelentésére. Csak nagyvonalakban beszéltek a következő öt évről. A lap szerint az új, előrehozott választás kiírásától való félelem hozta ismét össze a két nagy pártot.
A Die Presse szerint a nagykoalíció Ausztriára a legjellemzőbb. "Aki bármi mást várt, nem ebben az országban élt" - jegyzi meg a konzervatív kap hozzátéve, minden ott folytatódik, ahol az előző választást megelőzően abbamaradt.
Hírmagyarázók rámutatnak, a megállapodás legnagyobb veszélye az, hogy még népszerűbbé válik az Osztrák Szabadságpárt, amely öt év múlva már kormányzati tényezővé válhat. Bár az FPÖ visszafogott volt a választási kampányban, ez még nem változtat azon a tényen, hogy populista, bevándorlás-ellenes politikai erőről van szó, amely az Európai Unió bírálatától sem riad vissza.
Az FPÖ megerősödése miatti félelmek távolról sem megalapozatlanok. A legfrissebb felmérések szerint már a Szabadságpárt a legnépszerűbb, s elnöke, Heinz-Christian Strache a legkedveltebb politikus.