Nem tudni, pontosan mennyiért, de biztos, hogy csak nyomott áron adhatja el a több mint 820 ezer embert gázzal ellátó Főgáz Zrt. kisebbségi tulajdonrészét a német RWE energetikai konszern. Úgy tudjuk, három nemzetközi könyvvizsgáló cég is készített értékelést - köztük a KPMG és a Boston Consulting -, és ezek alapján az RWE gyakorlatilag már megegyezett az árban a vásárlóval, a Magyar Villamos Művekkel. A múlt héten Magyarországon járt egyik magas rangú RWE-vezető információink szerint nemcsak állami szereplőkkel, de a többségi tulajdonos - az 50 százalék és 1 szavazatot birtokló - főváros képviselőjével, Tarlós István főpolgármesterrel is találkozott, tárgyalt.
Úgy tudjuk, az MVM részvényesei december 17-i közgyűlésükön hagyhatják jóvá az ügyletet, amely konkrét összeg megjelölésével az egyik napirendi pont lehet. Ha a részvényesek rábólintanak, akkor a fővárosnak még nyilatkoznia kell arról, kíván-e élni elővásárlási jogával. Mivel tudható, hogy az állammal szemben a fővárosnak sem ilyen szándéka nincs, sem forrása nincs e célra, a közgyűlés jóváhagyja az MVM bevásárlását. Az állami energiacégnek ezután már csak a 0,17 százaléknyi pakettet birtokló kisrészvényes magánbefektetőknek kell ajánlatot tennie az 534 darab, egyenként 100 ezer forint névértékű részvényre.
- Az MVM jövő heti közgyűlésén már dönthetnek is a korábban kialkudott ár elfogadásáról, és karácsonyra az államé lehet a Főgáz fele.
- Az állam egy leszegényedett céget szerezhet meg, a rezsiharc nyomán a korábbi milliárdos nyereség mára eltűnőben van.
- A kormány még további öt-hat közműcéget készül visszavásárolni.
Piaci forrásaink szerint a kisrészvényesek "örülhetnek", ha névértéken megszabadulhatnak a részvényeiktől, de az RWE csak nagyon nyomott áron tudja eladni az MVM-nek az 1997-es privatizáció idején 19 milliárd forintért értékesített tulajdonrészt. Ennek és annak, hogy az MVM egyúttal jó üzletet köthet, ugyanaz a magyarázata: éppen az Orbán-kormány által - nem is nagyon titkoltan voksszerzési céllal - erőltetett rezsiharc miatt a cég elvesztette jövedelmezőségét. A tavalyi 7,2 milliárd forintos profit információink szerint a cég várakozásai alapján 2 milliárdra apad majd, jövőre pedig "elfogy", mivel 2014-re már - a kis túlzással statisztikai hibahatáron belüli értéket - mindössze 50 millió forintot becsülnek. Az idei profit is leginkább a földgáz-nagykereskedelmi illetve a hálózat-elosztási tevékenységből folyik be, az egyetemes - vagyis lakossági - szolgáltatás masszívan veszteséges.
Lapunk egyébként már szeptember végén közölte, hogy az MVM veheti meg a Főgázt, és az akvizíció még az idén lezárul - ezt tegnap meg is erősítette a Magyar Nemzetnek Koncz László, a budapesti gázszolgáltató vezérigazgatója. Az RWE nyár végén kitudódott értékesítési szándéka nem volt meglepő - főleg azután nem, hogy a cég márciusban eladta a Tigázban meglévő 44,2 százalékát a többségi tulajdonos olasz ENI-nek. Szeptemberben ráadásul szokásos heti rádióüzenetének egyikében Orbán Viktor jelentette be, hogy jövő tavasszal kerülhet a parlament elé a közműszolgáltatások nonprofittá alakításáról szóló törvényjavaslat, amelyet még a választás előtt elfogadhatnak a képviselők. A miniszterelnök akkor közölte azt is, hogy hat-hét komoly, korábban privatizált közműcég visszavásárlásáról folyamatosan tárgyal a kabinet. Ezután pontosította Tarlós István, hogy az egyik "visszaállamosított" cég a Főgáz lesz.