;

Tarlós István;Vitézy Dávid;BKK;

Vitézyék szórják a pénzt, osztják az észt FOTÓ: K 2 PRESS

- Folytatódik a "cicaharc" a főpolgármester és Vitézy Dávid BKK-vezér között

A befolyás megszerzése egy cég vezető testületében, megfizethetetlen, ugyanakkor mégis van ára. A főváros kizárólagos tulajdonában álló Budapesi Közlekedési Központ (BKK) Zrt. eddig ötfős igazgatóságában egy tag cseréjével illetve két új tag kinevezésével értesüléseink szerint a városvezetés igyekszik befolyást szerezni a közlekedésszervező cége  operatív irányítása felett. 

Az előterjesztés szerint - amelyről szerdán szavaz a közgyűlés - a két plusz tag a többiekhez hasonlóan havi bruttó 357 ezer forint díjazásban részesül, vagyis a létszámbővítéssel elérhető befolyás-szerzés ára nagyon is konkrét: évente mintegy 8,4 millió forintjába kerül Budapestnek.

Különösen pikáns, hogy a formailag a főváros vagyongazdálkodási irodája által jegyzett - de Tarlós István főpolgármester és Németh Zoltán Fidesz-KDNP frakcióvezető által aláírt - előterjesztés a "köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről" szóló törvényt citálja a többletköltséggel járó bővítés indokaként. Azt a jogszabályt, amely amúgy alapesetben öt főre csökkentette az állami és önkormányzati cégek igazgatóságainak létszámát, de kivételes esetben, "nemzetgazdasági szempontból kiemelkedő jelentőségű" társaság esetében megengedi a legfeljebb hétfős testületek működését is. Városházi forrásaink szerint a BKK igazgatóságának feltöltése a főpolgármester és a BKK-t vezető Vitézy Dávid közti sajátos viszonyból fakadó "adok-kapok" újabb állomása.

A városvezető és az általa 2011-ben kinevezett cégvezető közti viszony elmérgesedésével, és Vitézynek a Városházán rosszallással nézett "önjáróvá" válásával a konfliktusok egyre gyakoribbak és egyre sajátosabbak lettek. Régóta hallani olyan híreket is, miszerint Tarlós szívesen kirúgná Vitézyt, de nem teheti meg a cégvezető magas politikai kapcsolatai miatt, miután Vitézy famíliája az Orbán-családdal áll rokonságban. Ezeket a pletykákat igyekezett Tarlós nemrég cáfolni az ATV-nek nyilatkozva, mikor közölte: a miniszterelnök nem kötötte meg a kezét Vitézy Dávid eltávolításával kapcsolatban. Hozzátette, "pillanatnyilag nincs itt az ideje" Vitézy eltávolításának. A kérdés azért merült fel, mert a fővárosi közgyűlés novemberi ülésén a Jobbik javaslatára szavaztak a BKK-vezér elmozdításáról, de az indítvány egyetlen támogató voksot sem kapott: a Jobbik-frakció nem szavazott, húsz képviselő nemet mondott, nyolcan pedig tartózkodtak.

Az ATV-ben Tarlós amúgy folytatta az elmúlt hetekben-hónapokban megszokott "üzengetést" Vitézynek, aki viszont nemigen tud reagálni a bírálatokra, mert önállóan már nem, csak a Városháza engedélyével nyilatkozhat. A főpolgármester azt mondta, "a BKK vezetője van, amit jól, van amit, rosszul csinál". Hozzátette: több figyelmet kellene fordítani a munkájára, túlságosan sokat jár konferenciákra és sokat szerepel". Az Indexen nemrég megjelent interjújában is sokat beszélt Vitézyről a főpolgármester annak a húszpontos "feladatlistának" a kapcsán, melyet a nyilvánosság előtt - Budapest "dugótlanításának" érdekében - adott nemrég a BKK vezérigazgatójának, és ami egyébként már a második ilyen lista volt az ősszel. Tarlós az interjúban rögtön javított: ez nem nyílt levél volt, még csak nem is közleménnyé tett levél, hanem egy "közzétett" levél, amit Vitézynek írt, de a Városháza odaadott a sajtónak is. Hozzátette: szerinte nem furcsa ez a főnök-beosztotti kommunikáció. Annyiban valóban nem, hogy bár a "közzétett" levelek útján való munkaszervezés módszerét csak Vitézynél alkalmazza, Tarlós a cégvezetőket, sőt olykor saját helyetteseit sem kezeli hivatalos szakmai álláspont megfogalmazására képeseknek, mert ők se nagyon nyilatkozhatnak önállóan.

Egyébként a budapesti MSZP - nemrég bemutatott, a városvezetés elmúlt három évét értékelő - Fekete Könyvében a Tarlós-Vitézy párharcot úgy jellemezte: "A Vitézy Dávid vezette BKK még látványosabban nyeli a milliárdokat és szórja a pénzt, osztja az észt, fényezi önmagát, miközben megbízásokat nyel el, melyeket nem teljesít. (...) A két holdingcég (a BKK mellett egy másik ilyen is működik, Budapesti Városüzemeltetési Központ néven - a szerk.) egyre hatalmasabb, egyre áttekinthetetlenebb, de egyre inkább látszik, hogy nem a közgyűlés és nem is Tarlós István irányítja őket.

A hazai vízgazdálkodás ügye komoly zsákutcába kerülhet, ha a zöld portálokon napvilágot látott kormányzati tervek megvalósulnak, és a vízügyi ágazat a környezeti ügyekért felelős Vidékfejlesztési tárcától a Belügyminisztériumhoz kerül, és főosztályi szintre süllyed. A WWF Magyarország véleménye szerint, ha a vízgazdálkodást a kormány elválasztja a természetvédelmi és mezőgazdasági ágazatoktól, Magyarország komoly veszélybe kerülhet, és nehezen tudja majd elhárítani a klímaváltozás és a csapadékhiány okozta kockázatokat. Fennáll a veszélye ugyanis, hogy a vízügy az új struktúrában kizárólag az árvízvédelmet fogja jelenteni, ami a vízgazdálkodásnak csupán részterülete.