Hétfőn ülésezik a Fidesz országos választmánya; bemutatják a pártszövetség 2014-es országgyűlési választáson induló 106 egyéni jelöltjét – írta a Magyar Nemzet szombaton. Információik szerint ezzel egy időben feláll a párt választási egyeztető bizottsága is, amely az elnökség hatásköreit gyakorolja a következő hónapokban. A Fidesz ezzel lényegében szervezetileg is átáll a kampányműködésre, noha nyilvánvaló: a kormányoldal, nem kevés közpénz felhasználásával már régóta kampányol, elég csak a rezsivédelmi aláírásgyűjtésre gondolni.
A hétfőn megalakuló bizottság hivatalosan nyolc tagból áll majd. A Fidesz alapszabálya szerint a bizottság tagjai: a szövetség elnöke, az országgyűlési frakció vezetője, az országos választmány elnöke, a kampányfőnök, az elnökség által delegált egy fő, az országos választmány által delegált két fő, valamint az Európai Néppárt magyar európai parlamenti delegációjának vezetője. Ez nevekre lefordítva azt jelenti, hogy biztosan tagja lesz Orbán Viktor pártelnök, Rogán Antal frakcióvezető, Kövér László országos választmányi elnök és Gyürk András kampányfőnök.
Nem hivatalosan ugyanakkor közismert: a jelöltállításban Orbán Viktor a kulcsszereplő, a Fidesz-elnök ugyanis az alapszabály szerint vétójoggal rendelkezik a jelöltek kiválasztásánál. A kormányfő egyébként – a jobboldali sajtó szerint - részt vett a Fidesz választókerületi elnökeinek legutóbbi ülésén is, hiszen lényegében biztosra vehető, hogy a kormányzópárt helyi vezetői lesznek a tavaszi országgyűlési választás képviselő-jelöltjei.
A jelöltek névsorában nincs túl sok meglepetés, noha a polgármesteri és képviselői posztok összeférhetetlenné tételét követően már kiderült: több vezető fideszes politikus feladja polgármesteri tisztségét a parlamenti mandátumért. Többek között Kósa Lajos jelenlegi debreceni vagy Rogán Antal belváros-lipótvárosi polgármester is a Házat választja, míg például Kocsis Máté kommunikációs igazgató és Pokorni Zoltán alelnök az Országgyűlésnek mond búcsút, ők Józsefváros, illetve a Hegyvidék vezetői szeretnének maradni.
Azt már biztosan lehet tudni: a Fidesz-elnök ezúttal sem méreti meg magát egyéniben; Orbán csak pártlistán szerepel majd Kövér László házelnökhöz és Semjén Zsolt KDNP-elnökhöz hasonlóan. Ellenben Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter elindul a II. kerületben, Navracsics Tibor igazságügyi miniszter Veszprémben, míg Lezsák Sándor parlamenti alelnök Kiskunfélegyházán, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Karcagon, Hende Csaba honvédelmi miniszter pedig Szombathelyen száll ringbe. Úgy tudni, hogy egyéni jelölt lesz Hódmezővásárhelyen Lázár János miniszterelnökségi államtitkár is, aki korábban a pártelnök-miniszterelnökkel együtt hallgatta meg a lehetséges képviselőjelölteket.
Sokat elárul azonban a Fidesz, s főként a kormánypárt jelöltjeit személyesen kiválasztó Orbán szempontjairól az is, hogy egy-egy politikust annak ellenére nem enged el, hogy azok már korábban is komoly foltot ejtettek a párt hírnevén. Információink szerint ugyanis Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a 6-os számú választókerületi elnök, Simon Miklós a kormányfő jelöltje, ő jelenleg is a körzet országgyűlési képviselője, egyben Nyírbogát polgármestere.
Simon már 2002-ben is vitatható körülmények között nyert az országgyűlési választáson, egyes források szerint ugyanis a képviselői poszt elnyerése érdekében a szavazók befolyásolásától sem riadt vissza. A lapunk birtokába lévő dokumentumok szerint a képviselő és felesége, Simonné Rizsák Ildikó - aki a háromezer lelkes Nyírbogát egyetlen háziorvosa – büntetőügybe is keveredett azért, mert Simon kampányát a két választási forduló között a helyi választóknak juttatott ételcsomagok, a második fordulóban pedig szervezettnek tűnő szavazószállítás „segítették”. Noha az ügy később különös fordulatot vett, így a Simon házaspárt nem érte retorzió, a választás rendje elleni bűntettet a bíróság is megállapította.
Csakhogy a nyírbogáti fideszes vezetőnek – mint forrásunk fogalmazott – ma is létszükséglet az országgyűlési képviselőket megillető mentelmi jog, ezért várhatóan mindent megtesz a választási győzelem érdekében. A Központi Nyomozó Főügyészség ugyanis évekkel ezelőtt jogosulatlan gazdasági előny megszerzése vádjával indított nyomozást Simon és társai ellen. A főügyészség 2008-ban ki is kérte Simon mentelmi jogának a felfüggesztését, a Ház azonban nem adta ki a politikust, így nem indulhatott eljárás ellene. Társainál eközben lefolytatták a vizsgálatot, s a politikuson kívül gyanúba került öt személy mindegyikét jogerősen elítélték.
Már most tisztességtelen eszközökhöz nyúlt?
Nemcsak korábbi kampánymódszerei, de az utóbbi hetek eseményei is megkérdőjelezhetik, megfelelő embert választott-e Orbán a nyírbátori körzet fideszes jelöltjének. Az utóbbi hetekben ugyanis sajtóhírek szóltak arról: neonáci portál cikkével akarják lejáratni az Együtt-PM és az MSZP nyírbátori egyéni képviselőjelöltjét. Helmeczy László állítja, a Fidesz helyi politikusa áll az akció hátterében, Simon Miklós azonban többször tagadta, hogy köze lenne a mocskolódó kampányhoz. Csakhogy szavait tárgyi bizonyítékok és egyes tanúk beszámolói is megkérdőjelezik.
Helmeczyt november közepén egy színes szórólapon igyekeztek lejáratni, amelyet több ezer példányban szórtak ki Nyírbátor postaládáiba. A négyoldalas brosúra címe: Bátor próbálkozás, mellyel arra célozhatott a fel nem tüntetett szerző és kiadó - a kampányanyagon impresszum sem szerepel -, hogy Helmeczy egyáltalán el merészel indulni a 2014-es választásokon. Az ellenzék jelöltjét gyalázó szövegek kimeríthetik a rágalmazás, becsületsértés tényállását – az érintett feljelentést is tett az ügyben -, a vezéranyagot a neonáci kuruc.info egy öt évvel ezelőtti írása képezi, pontosabban annak egy rövidített változata – amelynek egyes állításairól egyébként már bíróság is kimondta hogy nem igaz.
Az eset pikantériája, hogy a kampányanyag megjelenése előtt a kuruc.info ominózus cikkét kinyomtatva osztogatták a Fidesz választókerületi ülésén november 6-án Nyírbogáton. Az említett összejövetelen körülbelül 140-en vettek részt, Simon Miklós és felesége, Simonné Rizsák Ildikó vezetésével. Eredetileg azért jöttek össze, hogy megválasszák a párt jelöltjét, ám – mint azt a kormánypárti politikus maga is elismerte a Magyar Narancsnak nyilatkozva – az eseményen ezt követően az online kampányról volt szó, Facebookról, honlapról, melyekre a tagság olykor-olykor rákattint.
Finoman szólva is különös véletlen lehet tehát, hogy épp két héttel e találkozót követően felbukkant az ott bemutatott egyik szöveg az ismeretlen eredetű kampányanyagban. Helmeczy mindenesetre november 21-én feljelentést tett Simon ellen a Központi Nyomozó Főügyészségen, majd pedig ismeretlen tettes ellen is a nyírbátori járási rendőrkapitányságon, méghozzá nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozó, aljas indokból és célból elkövetett rágalmazás miatt, de az ügyben rendőrségi eljárást kezdeményezett az MSZP megyei elnöke, Veres János is, így a történteket jelenleg is vizsgálják a hatóságok. A szabolcsi 6-os körzet – Orbán Viktor által kiválasztott - fideszes jelöltjéről bővebben a Népszava hétfői számában olvashatnak.