A svéd politikus kijelentette: nap mint nap történnek tragédiák a Földközi-tengeren, csak kisebb léptékűek, kevesebb a halálos áldozat, ezért nem irányul rájuk akkora reflektorfény, mint amikor októberben több mint 300-an vesztek oda.
"Sosem szabadna ilyesminek megtörténnie, mindent meg kell tennünk, hogy megakadályozzuk a katasztrófákat" - jelentette ki Malmström.
A bizottság a héten tett javaslatot egy öt pontból álló intézkedéscsomagra, amelyek között szerepel egy közös tengeri járőrszolgálat megszervezése Ciprustól Spanyolországig, és annak a lehetőségnek a megteremtése is, hogy aki menekültkérelmet akar benyújtani Európában, az ezt esetleg úgy is megtehesse, hogy ne kelljen élete kockáztatásával útra kelnie az EU felé. Emellett Brüsszel azt is szeretné, ha az EU 28 tagállama a jelenleginél több menekültet fogadna be, és több ember számára tennék lehetővé a letelepedést. Brüsszel szerint az EU tagállamai jelenleg mindössze tizedannyi menekült számára teszik lehetővé a letelepedést, mint például az Egyesült Államok. Cecilia Malmström elmondása szerint a csütörtöki belügyminiszteri tanácson olyan tagállamok is jelentkeztek, hogy nyitottak lennének erre, amelyek ezt korábban nem nagyon vállalták.
A biztos szerint ami Lampedusa mellett történt, meg fog ismétlődni, hiába érnének véget például a harcok Szíriában, vannak más konfliktusok, és nem csökkenne érdemben a migrációs nyomás. Malmström szerint törvényes csatornákat kell nyitni azok számára, akik Európába menekülnének, hogy ezt anélkül is megtehessék, hogy önmagukat és családjukat életveszélynek tennék ki.
"Menekültstátusért folyamodni nem bűn, és jobb életre vágyni sem bűn" - húzta alá a biztos, aki nem mulasztotta el megemlíteni azt sem, hogy ahol csak tudja, igyekszik kiirtani a bizottsági szóhasználatból az "illegális bevándorló" kifejezést.
Egyetlen ember sem lehet törvénytelen, nincs olyan, hogy valaki törvénytelen. Lehet, hogy törvénysértő módon jutott be az unió területére, de ő maga ettől még nem lett törvénytelen - magyarázta Malmström, aki a "szabálytalan bevándorló" (irregular immigrant) kifejezést részesíti előnyben.
A svéd biztos arra is kitért, hogy a migráció kérdése jelenleg is nagyon kiemelten szerepel a megoldásra váró kérdések között, és arra számít, hogy ez a jövőben is így lesz, már csak azért is, mert a bevándorlásellenes politikai erők erősödnek, egyes országokban a legerősebb pártok között vannak, és ők biztosan napirenden tartják majd ezt a kérdést. Malmström arról is beszélt, hogy úgy látja, hogy ezek a pártok, bár ideológiájuk sarokköve a külföldiekkel szembeni ellenérzés, úgy látszik, kezdik leküzdeni nézetkülönbségeiket, és szövetséget kötnek egymással.
"Csúnya kampányra számítok, és arra, hogy ezek a pártok rengeteg képviselőt küldhetnek majd a tavaszi választások után az Európai Parlamentbe" - fogalmazott az uniós biztos, aki szerint a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a migrációs mérleg negatív, vagyis többen hagyják el Európát, mint ahányan érkeznek. Pedig Európának szüksége van emberekre - jelentette ki Malmström.
"Ahhoz, hogy versenyképes gazdaságot építhessünk, képzett munkaerő is kell" - vélekedett az uniós biztos.