;

tőzsde;BÉT;XETRA;

MTI Fotó: Soós Lajos

- Varga: „Fontos, hogy a magyar gazdaságnak erős tőkepiaca legyen"

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter indította el - ünnepélyes keretek között - a Budapesti Értéktőzsde pénteki kereskedését abból az alkalomból, hogy a tőzsde új kereskedési rendszere, a XETRA® a mai napon leváltotta a tizenöt éve használatban lévő régi rendszert. Az új kereskedési platform bevezetésével a magyar tőzsdén jegyzett cégek Európa 18 országának kereskedőivel, befektetőivel kapcsolódnak össze közvetlenül, míg a hazai befektetési szolgáltatók és befektetők több ezer új befektetési eszközhöz kapnak közvetlen elérést, megnyitva ezzel a teret a további piacbővülés lehetősége előtt.

December 6-án a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) másfél évtizede használatban lévő kereskedési rendszerét egy új, modern rendszer váltja fel. A magyar tőzsde a Közép-Kelet-Európai Tőzsdecsoport, a CEESEG (CEE Stock Exchange Group) tagjaként a csoport másik három tagja (Bécs, Ljubljana, Prága) által már használt, a frankfurti tőzsde által működtetett XETRA® kereskedési platformot indította el péntek reggel. A magyar tőkepiac jövője szempontjából stratégiai fontosságú napon a BÉT kereskedését Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter indította el ünnepélyes keretek között, a tőzsde csengőjének megszólaltatásával.

Varga Mihály a kereskedés elindítását követően elmondta: „Jól működő gazdaság nem létezhet jól működő tőkepiac nélkül. Fontos, hogy a magyar gazdaságnak erős tőkepiaca legyen, erős szereplőkkel, tőzsdén jegyzett vállalatokkal, brókercégekkel, hiszen ezek a szereplők értéket és munkahelyeket teremtenek. A magyar állam több tőzsdén jegyzett cégben, így többek között a Mol-ban, a Rábában és a Richterben is tulajdonos, így a részvénytársaságok eredményeiből és sikereiből a magyar állampolgárok is osztoznak az adóbevételeken keresztül. Üdvözlendő, hogy az új kereskedési rendszer bevezetésével a BÉT szélesre tárja kapuját a hazai és a nemzetközi befektetők széles köre előtt, megerősítve ezzel a magyar tőzsde központi szerepét a hazai értékpapírok kereskedésében.”

Szakemberek szerint az államnak a Mol-ban és a Richterben való kisebbségi tulajdonrészével érdemi befolyása a folyamatokra nincsen, igazgatósági hellyel sem rendelkezik. Ráadásul a Mol-részesedés rendkivül kedvezőtlen áron vásárolta meg az Orbán-kormány.

A BÉT várakozása szerint a XETRA® bevezetésének legnagyobb nyertesei azok a vállalatok lehetnek, amelyek részvényeit, kötvényeit a magyar tőzsdén jegyzik. Ezeket a papírokat az új rendszeren keresztül közvetlenül érheti el Európa 250 brókercégének és bankjának mintegy 4500 üzletkötője, valamint a mögöttük álló befektetők is. Az új kereskedési rendszer bevezetése lényegében megszünteti a magyar tőzsde elérésének technikai korlátait, hiszen a XETRA® közösségnek már tagja szinte valamennyi frankfurti, londoni, párizsi, illetve egyéb európai pénzügyi központban tevékenykedő brókercég, befektetési bank.

Orbán Viktor a Kossuth Rádió reggeli műsorában azt mondta: majdnem négymillióan dolgoznak, 235 ezerrel többen, mint a kormányváltáskor, folyamatosan emelkednek a bérek - részben az adócsökkentés miatt -, csökkennek a rezsiköltségek, az infláció pedig alacsonyabb, mint az elmúlt negyven évben bármikor. Az áfacsalási ügyről a kormányfő azt mondta: várják a konkrétumokat.