;

EU;Oroszország;Ukrajna;tüntetés;

- Két fronton tárgyal az ukrán vezetés

Miközben tegnap is folytatódtak a tüntetések Kijevben, egy ukrán hivatalos küldöttség Brüsszelben, egy pedig Moszkvában tárgyalt. Az ellenzék a bizalmatlansági indítvány keddi sikertelensége után Viktor Janukovics államfőtől kéri a kormány menesztését és előrehozott parlamenti-, illetve elnökválasztások kiírását. E véleményt osztja Ukrajna korábbi három elnöke - Leonyid Kravcsuk, Leonyid Kucsma és Viktor Juscsenko.

A volt elnökök közös találkozójukon arra a következtetésre jutottak, hogy az országban kialakult helyzetet, a politikai válságot a jelenlegi kormányzat intézkedései idézték elő. Közleményükben azt üzenték, hogy a hatalomnak haladéktalanul fel kell újítania párbeszédet az Európai Unióval, a kormánynak pedig le kell mondania.

Kijev központjában a tüntetők önvédelmi egységeket szerveztek, hogy megvédjék magukat, ha rohamrendőrök vagy provokátorok rohamoznák meg a teret. Noha a tüntetők tegnap is körbevették a kormány épületét, a rendfenntartók segítségével a kabinet tagjai bejutottak az épületbe. A kormányülés után Mikola Azarov kormányfő úgy vélekedett, hogy már nincs miért tüntetni – a kormány dolgozik, és ellenőrzése alatt tartja a helyzetet. Szerinte már nincs miért tüntetni. A brüsszeli és moszkvai tárgyalódelegáció kapcsán a kormányfő elmondta: Ukrajna abban bízik, hogy sikerül megállapodnia az Európai Unióval az ország számára előnyös feltételekről ugyanakkor erősíteni akarja „stratégiai partnerségét az Oroszországi Föderációval”.

Ukrajna téma volt a NATO külügyminiszterek találkozóján is Brüsszelben, ahol Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felszólította az atlanti szövetséget, ne avatkozzon be az ukrán belügyekbe. Lavrov azt kifogásolta, hogy kedden a NATO közleményben ítélte el a tüntetők elleni erőszakot.

Színjáték volt-e Rogán Antal megszólalása Rezesová-ügyben ?