A külkereskedelmi mérleg egyenlege az év kilencedik hónapjában 830 millió euró (249 milliárd forint) volt. Most már évek óta azt tapasztaljuk - mondják a szakértők, hogy a külkereskedelmi mérleg pozitív, így a nemzetgazdaság húzóágazatának tekinthető.
A legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközök export- és importvolumene 4,0, illetve 3,6 százalékkal volt több, mint 2012 azonos időszakában. A külkereskedelmi forgalom az első negyedévben közel a tavalyi szinten alakult, majd mindkét irányban élénkülni kezdett; az import volumene a második, míg az exporté a harmadik negyedévben mutatott erőteljesebb bővülést. Az időszak egészét tekintve a növekedés motorja a közúti jármű árucsoport, ezen belül a személygépkocsi-kivitel és az ehhez kapcsolódó alkatrész-behozatal volt. Dinamikusan nőtt továbbá az energiafejlesztő gép és berendezés, az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés, valamint a metrószerelvények év eleji beszerzésének köszönhetően az egyéb szállítóeszközök importja is.
A feldolgozott termékek - idetartozik a gépjárműipar - kivitelének és behozatalának volumene negyedévről negyedévre gyorsuló ütemben nőtt, a teljes időszakban a forgalom mindkét irányában 6,8 százalékos volt az emelkedés mértéke. Folyamatos bővülés jellemezte a vegyiparhoz kapcsolódó árucsoportok kereskedelmét is. Az energiahordozók behozatalának volumene 3,0 százalékkal volt több az előző év első kilenc hónapjának szintjénél.
2013 szeptemberében is folytatódott hazánk külkereskedelmi forgalmának élénkülése: a kivitel 12,7 százalékkal, míg az import 11,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi többlet ennek köszönhetően 830 millió euróra bővült, ennél nagyobb többletre 2011 februárja óta nem volt példa. 2013. január-szeptember közötti időszakban szintén erős élénkülés mérhető, az export 3,6, az import 4,1 százalékos bővülést mutatott a tavalyi évhez képest.