Fejőstehénnek néz csaknem száz embert, illetve családot a ferencvárosi önkormányzat fideszes vezetése - nem is ok nélkül. Havonta tízmilliós pluszbevételhez jut a kerület azzal, hogy nem tartja be a velük kötött szerződésben vállaltakat, és megtagadja önkormányzati tulajdonú lakások értékesítését az azokat piaci alapon bérlőknek.
Jelenleg csaknem száz embert, illetve családot érint a probléma: ők az évekkel ezelőtt - sikeres pályázatot követően - kötött bérleti szerződések alapján arra számítottak, hogy a pályázatban meghatározott feltételek teljesülését követően, az abban meghatározottak alapján megvehetik az önkormányzati ingatlant.
A még az előző ciklusban - amikor az SZDSZ-es Gegesy Ferenc vezette az önkormányzatot - kidolgozott feltételekkel kötött piaci alapú bérleti szerződésekben ugyanis volt egy olyan kitétel, hogy a bérlő az adott lakást "megveheti", ha az önkormányzati tulajdonú ingatlant társasházzá alakítják. Ez utóbbinak a várható ideje a nyilvános lakásrendelet mellékletét képező listából könnyedén megállapítható volt, tehát aki mondjuk 2009-ben kötött szerződést, az számíthatott rá, hogy 2013-ban megveheti a lakást. Ez persze jó üzlet a bérlőnek is, hiszen - bár évekig piaci, nem pedig a jóval alacsonyabb, szociális lakbért fizet - "cserébe" a forgalmi értéknél olcsóbban juthat a lakáshoz.
Azon túlmenően, hogy a pályázatban foglaltak elfogadása, továbbá a licit megnyerése esetén nem kell évekig várakoznia arra, hogy lakásproblémáját, és így családjának elhelyezését megoldja. Legalábbis erre készültek a bérlők. Méghozzá a hatályos rendeletben bízva, miszerint "amennyiben a lakóház társasházzá alakítása megtörtént, a bérlő (...) a lakást megveheti". Olyan feltételekkel, hogy a lakás forgalmi értékének 50 százaléka lesz a vételár. (Ennek is csak a 20 százalékát kell kifizetni egy összegben, a maradékra pedig - 3 százalékos kamat mellett - 15 éves részletfizetés adható.) Nem csoda, ha több család is - gyakran előző lakását, házát pénzzé téve - befizette egy összegben a három havi kauciót a pályázati liciten történő részvételhez, és ha nyert, havonta fizetett, miközben várt, hogy egyszer megvehesse a lakást.
A Balázs Béla utcában lakók egy októberi közmeghallgatáson fel is tették a kérdést Bácskai János fideszes polgármesternek: meddig várjanak még? A ház társasházzá alakítása ugyanis megtörtént, amit viszont az önkormányzat "elfelejtett" közölni a lakókkal, és nem kaptak vételi ajánlatot sem. A fórumon egy másik, Berzenczey utcai ház - ami idén alakult társasházzá - lakója már arra panaszkodott: neki az önkormányzatnál már azt mondták, hogy "jelenleg nem is kívánják értékesíteni ezeket a lakásokat".
Válaszában Bácskai kifejtette: "Jogi értelemben a feltételes mód - "megveheti" - azt a szándékot engedélyezi, hogy adott esetben a bérlő jelezheti ezt a szándékát, de semmilyen elkötelezettséget nem jelent a tulajdonos számára, hogy ezzel a jogával a bérlőt hagyni kell élni, arra vonatkozólag meg főleg nem, hogy mikor és milyen feltételek mellett". Arra a kérdésre, hogy velük szemben a Berzenczey utcai ház más, szociális alapú lakásbérlői miért kaptak vételi ajánlatot az ingatlanjukra, a polgármester annyit válaszolt, hogy az más. Az egyik panaszos ki is fejtette: "szerintem azért vagyunk hátrányosan megkülönböztetve, mert úgy gondolja az önkormányzat, fizessenek csak, mert van még pár év, ahonnan jó bevételre számíthatnak".
Bácskai erre visszautasította, hogy megtévesztették volna a lakókat, viszont talányos ígéretet tett arra, hogy "ezek a lakások egyszer majd megvásárolhatók lesznek, amikor olyan viszonyok lesznek, hogy a tulajdonos ezt büntetlenülmeg tudja tenni." Hozzátette: "Amit Önök most számon kérnek, az nem létező kategória jelen pillanatban a szemléletünk szerint".
Azt is mondta a polgármester, hogy ő nem támogatja a lakások "azonnali" és ilyen módon történő megvételét. Mire a felháborodott válasz: "Azonnali? Három éve benne lakunk polgármester úr, határozatlan idejű szerződésünk van két éve, társasházzá alakult a ház májusban..."
Bácskai elismerte, hogy ő írta alá a szerződést, de azt tanácsolta, ha a lakókúgy érzik, "előnytelen ez a szerződés, amit az önkormányzattal kötöttek, akkor fel kell bontani". Eközben a Bácskai idején, tavaly júniusban kiírt piaci alapú bérleti pályázaton nyertes egyik lakónak nem éveket, csupán néhány hónapot kellett várnia arra, hogy megvehesse a lakását.
A Ráday utca 39-ben lévő lakást tavaly nyáron adták bérbe, és a tulajdoni lap szerint már idén márciusban bejegyezték a földhivatalnál az új magántulajdonost.