A Vedomosztyi című napilap szerint sem az ukrán hatalom, sem az ellenzék nem tartja ellenőrzése alatt a helyzetet.
Az újságnak nyilatkozva Volodimir Feszenko ukrán politológus úgy vélte, hogy a Viktor Janukovics elnök vezette hatalom alapvető hibát követett el a kijevi Függetlenség terén tüntetők szétverésével. Szerinte megváltozhatnak a politikai erőviszonyok Ukrajnában. Ezt arra alapozta, hogy sajtóhírek szerint lemondott posztjáról az elnöki hivatalt vezető Szerhij Ljovocskin. A politikus az európai integrációt támogató ukrán üzleti-politikai körökhöz tartozik, példáját pedig követhetik a hatalmon lévő Régiók pártja parlamenti képviselői is.
Egy másik ismert orosz politológus, Vadim Karaszjov biztos abban, hogy klasszikus forradalmi helyzet alakult ki Ukrajnában. A Nyezaviszimaja Gazeta Gleb Pavlovszkij, az orosz Hatékony politika nevű alapítvány vezetőjének véleményét közölte. Az ismert orosz politológus szerint is komoly következményekkel járhat Viktor Janukovics ukrán elnökre nézve a Jevromajdannak nevezett kijevi tüntetés szétkergetése. Pavlovszkij felhívta a figyelmet arra, hogy az ukrajnai ortodox egyház szolidaritást vállalt a tüntetőkkel, ami elképzelhetetlen lenne Oroszországban. Mindeközben nagyban hátráltatja az ukrajnai politikai változásokat, hogy a társadalom vezető csoportjai, a helyi elit képviselői korruptak, az ellenzéki csoportok pedig nem tudnak megegyezni egymással.
A Kommerszant című lapnak írt kommentárt Dmitrij Polikanov. A PIR-Központ nevű elemző cég alelnöke a fő problémát abban látja, hogy egyik keleti partnerségi programba bevont ország sem tud választani Moszkva és Európa között. És nemcsak a kialakult gazdasági és emberi kapcsolatok, hanem a választási kényszer "hazug és mesterséges" volta miatt. Az orosz szakértő úgy véli, ebben a helyzetben az egyetlen kiút a háromoldalú együttműködés Moszkva, Kijev és Brüsszel között.
A Kommerszant időközben arról is beszámolt, hogy az ukrajnai Krím-félszigeten lévő Szevasztopol törvényhozásának egyik képviselője nyílt levélben kérte Vlagyimir Putyint: küldjön orosz csapatokat Ukrajna területére, hogy "megvédjék az Egyesült Államok hadseregétől és a NATO agresszoroktól". Szevasztopolban orosz hadiflotta állomásozik, Moszkva 2035-ig bérli a hadibázist Ukrajnától.