;

Szépművészeti Múzeum;Esterházy Művészeti Díj;Kaliczka Patrícia;Kovács Olívia;Csató József;zsűrielnök;Hegyi Lóránd;

Illusztráció. Fotó: Bielik István/Népszava

- Átadták az Esterházy Művészeti Díjat

Kaliczka Patrícia, Kovács Olívia és Csató József az idei Esterházy Művészeti Díj "sponsored by UNIQA" díjazottjai. Az elismeréseket tegnap adták át a Szépművészeti Múzeumban. Itt látható január 5-ig a  szakmai zsűri által a nyertesek, és további tíz művész műveiből rendezett kiállítás is.

A 2009 tavaszán alapított és kétévente meghirdetett, egyenként 5000 euróval járó Esterházy Művészeti Díjat "sponsored by UNIQA"  Ottrubay István, az Esterházy Magánalapítvány vezérigazgatója, Othmar Michl, az UNIQA Biztosító Zrt. vezérigazgatója és Hegyi Lóránd, a független szakmai zsűri elnöke nyújtották át tegnap Kaliczka Patrícia, Kovács Olívia és Csató József részére a Szépművészeti Múzeumban.  

Kaliczka Patríciáról Rieder Gábor zsűritag azt mondta "Fiatal képviselője az új típusú festői érzékenységnek, amelyet egymásra rétegzett szürreális emlékmontázzsal egészít ki szuggesztív művészi víziójában." A művésznő úgy nyilatkozott, számára "a festés harc a káosszal a katarzisért".

Kovács Olíviáról Hegyi Lóránd zsűrielnök beszélt, szerinte: "Realizmusa egy jelentős hazai festői pozíció folytatása, mely egyszerre reflektálja a kortárs hétköznapi élet banálisnak tekintett jeleneteit és a fotórealizmus tradícióját.

" Kovács Olívia három éve kezdett el fotóval foglalkozni a festészetében, amikor édesanyja neki adta régi családi fényképeit. "Mintha azzal, hogy nem nála vannak a képek, mintegy határvonalat húzna a múlt és a jelen között, mintha le akarná zárni a múltat és a feldolgozást másra bízná."

A harmadik díjazottnak, Csató Józsefnek ösztönös, konvenciókerülő neoprimitivizmusát emelte ki Fenyvesi Áron zsűritag, és méltatta élénk, paszteles kolorittal létrehozott figuráit.

Ő maga így fogalmaz: "Képeimen igyekszem felszínre hozni magamból azokat a mélyen gyökerező élményeimet, érzéseimet, melyekről azt gondolom, talán másokra is olyan ősi elcsodálkozással hatnak, mint rám. A színekkel történő játszadozás mindennapi élményt nyújt, minden kép a következőnek ágyaz meg."

Az UNIQA támogatásával 2009-ben létrehozott Esterházy Művészeti Díjat negyven év alatti magyar festőművészek kaphatják meg.

Az első körben benyújtott 196 pályázatból végül 13 művésznek adatott meg az a lehetőség, hogy kiállítson a Szépművészeti Múzeum ION-Piramisában.

A tizenhárom kiállító művész - Batykó Róbert, Csató József, Galambos Áron, Jagicza Patrícia, Kaliczka Patrícia, Karsai Dániel, Kis Róka Csaba, Kovács Olívia, Nemes Márton, Pintér Gábor, Szabó Klára Petra, Szinyova Gergő, Zékány Dia.

Közülük választotta ki a zsűri az Esterházy Művészeti Díj "sponsored by Uniqa" díjazottait. A független szakmai zsűri tagjai: Hegyi Lóránd, Alexander Tolnay, Niklai Judit, Fenyvesi Áron, Rieder Gábor, Vitus Weh valamint a díj alapítója, az Esterházy Magánalapítvány részéről Ottrubay István és a díj főszponzora, az UNIQA részéről Othmar Michl.

"A sokszínűséget és egyben minőséget felvonultató Esterházy gyűjtemények, melyek képzőművészeti alkotásai 1870 óta a Szépművészeti Múzeum alapgyűjteményét adják, a különböző Esterházy hercegek gyűjtési szenvedélyéről tesznek tanúbizonyságot és hű lenyomatai egy több mint négyszáz évre visszanyúló mecénási tevékenységnek.

A tradíciók folytatásaként szinte magától értetődő, hogy a kortárs művészetek felé fordulva, fiatal, ambíciózus művészek pályafutását támogatva, különböző kulturális kezdeményezések mögé állunk. Magyarországi kezdeményezésünk a kétévenként odaítélt Esterházy Művészeti Díj, "sponsored by Uniqa". Külön öröm számunkra, hogy az UNIQA harmadik alkalommal, immár hat éve támogatja kezdeményezésünket" - nyilatkozta  Ottrubay István, az Esterházy Magánalapítvány vezérigazgatója a tegnapi dijkiosztón.

Sok évtizedes hiányt pótol a Budapesti Történeti Múzeumban tegnap megnyílt új állandó kiállítás, melynek segítségével az épület, a Budavári Palota történetét kísérhetjük figyelemmel a töröktől való felszabadulástól, azaz 1686-tól napjainkig.