;

Napi Extra;per;meghallgatás;Gergényi Péter;2006-os zavargások;Fővárosi Törvényszék;Lapid Lajos;

- 2006 őszén "ötletelt" a rendőrség

Lapid Lajos, egykori budapesti rendőrfőkapitány közbiztonsági helyettesének tanúkénti meghallgatásával folytatódott a 2006 őszi zavargások miatt a volt rendőri vezetők ellen indult per a Fővárosi Törvényszéken.

Emlékezetes, Lapid legutóbb arról beszélt, hogy a tüntetők pénzért "balhéztak" az MTV-székháznál, valamint a Kossuth téren is - az alaptarifa Lapid szerint ötezer forint volt a puszta jelenlétért, míg a komolyabb rendbontásért már tízezer járt.

Ezt a tüntetéseket biztosító kollégáitól, és civilektől hallotta, és még arról is volt adat szerinte, hogy Kanadából utaltak pénzt erre a célra, de ennek részleteit már senki nem vizsgálta ki, amit állítólag kifogásolt is.

(Igaz, minderről olyannira nem szólt korábban, hogy még a 2006-os jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság kérdésére is hárította, hogy provokáció lett volna, hogy a tévészékháznál a kordonok mögül, szervezett akció keretében dobálták volna meg a rendőröket.)

Egyebekben Lapid tegnap megerősítette azt, amit korábban Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány is elmondott: a rendőrség nem volt felkészülve ilyen mértékű túlerőre, sem a tévészékházat, sem a Kossuth teret nem tudta kellően biztosítani.

Nem volt tapasztalatuk  olyan tüntetőkkel szemben, akik gyújtogatnak és kocaköveket dobálnak a rendőrökre, sokszor "ötleteltek", improvizáltak a helyszínen.

Ugyancsak meghallgatták tanúként az egykori Rendőrségi Biztonsági Szolgálat akkori parancsnokhelyettesét, Nemes Sándort is, aki arról beszélt: szerinte két rendőr is felelős volt a székházostromot ért támadás kapcsán: ketten ugyanis a székházban voltak, ugyanakkor ahelyett, hogy védték volna az épületet, elhagyták a helyszínt.

Úgy tudni, a Köztársasági Őrezred volt parancsnokát, Sefcsik Lászlót is meghallgatják holnap a Kossuth téri zavargások kapcsán.

Csak homályos ígéret maradt a romagyilkosságok túlélőinek, az áldozati családok kártalanítására még augusztusban tett kormányzati bejelentés - legalábbis erről árulkodik az elmúlt három hónap, hiszen az sem derült ki, hogy az érintettek kárigényének felmérésére kijelölt tárca találkozott-e a családokkal. Lenne dolga a kormánynak, hiszen az elkövetők nem csak hat embert öltek meg, de további 55 ember életét veszélyeztették. Megkeresésünkre az emberi erőforrások minisztériuma ígérte, hogy hamarosan újabb bejelentés lesz az ügyben.