Szabó Tamás projektmenedzser elmondta: az MLSZ hosszú távú stratégiájának alapvető része az utánpótlás-nevelés fejlesztése, ezért kézenfekvő volt az igény az elitképzés, az akadémiai rendszer átvilágítására, felmérésére.
Az előzetes vizsgálatok végén világossá vált: objektív eredmények érdekében független auditáló szervezetet kell felkérni a munka elvégzésére.
Ezek után esett a választás az Angliában (Arsenal, Chelsea), Belgiumban (Anderlecht, Bruges) és Németországban (Bayern, Werder) kitűnő referenciákkal rendelkező, 2004-ban alapított cégre.
A Double Pass a brüsszeli egyetemből nőtte ki magát, és hitelesített tudományos modellel méri fel a tehetséggondozásban zajló folyamatokat. Összesen 35 auditor tartozik hozzájuk, és három szinten (kormány, szövetség, klubok) vizsgálódnak.
Az MLSZ esetében öt tényező meglétére fókuszálnak, ilyen például a fejlesztési terv megléte, az edzőképzés rendszere, illetőleg a kompenzáció mértéke, míg a klubok esetében stratégia és pénzügyi tervet, szervezeti struktúrát, a játékosok kiválasztását és gondozását figyelik, ellenőrzik a sporttudományos és szociális hátteret, továbbá az infrastruktúrát, kommunikációt, eredményességet.
Szabó hangsúlyozta: hasonló audit-folyamatra hazánkban eddig még nem volt példa egyetlen sportágban sem.
A Double Pass eredményeitől azt várják, hogy azok segítségével egy hatékony akadémiai modell felállítására tehetnek javaslatot, korszerűbb rendszert hozhatnak létre.
Hugo Schoukens, a cég ügyvezető igazgatója elmondta - amint az az MLSZ beszámolójából kiderül -, a tehetséggondozás több szinten valósul meg, ebből a Double Pass elsősorban a klubok szintjén tud segítséget nyújtani.
Megvizsgálják többek között, hogy a meghatározott futballfilozófia megvalósítható-e az akadémiáknál adott feltételekkel, megfelelő-e az ehhez kidolgozott fejlesztési terv, rendelkeznek-e kellő tudásanyaggal a kluboknál dolgozó edzők, hatékony-e az akadémiai menedzsment?
A felmérést követően a cég különböző szempontok szerint kiértékeli az akadémiákat, illetve segítséget nyújt a rendszer optimalizálásában.
Az egyesületeknél történő látogatások során négy nap áll a Double Pass szakembereinek rendelkezésére, hogy megismerjék - először elméletben, majd gyakorlatban is - az adott akadémia munkáját.
A kapott információk alapján mintegy 200 szempont szerint értékelik a látottakat. A belga partner februárra végez a 15 utánpótlásképző klub, illetve akadémia első felmérésével, de feladata ezzel nem ér véget, mivel munkája hároméves ciklusban zajlik.
Az akadémiák februárig tartó felmérése így csak az első lépcsőfok. Második lépésként segítséget nyújt az akadémiai menedzsment fejlesztésében, három év múlva pedig egy újabb átfogó vizsgálat ad visszacsatolást az elért eredményekről.