Kwasniewski, aki Pat Coxszal együtt igyekezett elősegíteni Ukrajna és az EU közeledését, a lengyel Radio Zet kereskedelmi rádiónak nyilatkozott kedden a társulási megállapodás előkészítésének ukrán részről bejelentett elhalasztásáról és az ennek nyomán Ukrajnában kirobbant tüntetésekről.
"Tudom, hogy az Európai Unió most igyekszik összeállítani valamiféle gazdasági csomagot, amely valódi segítséget jelentene Ukrajna számára, csakhogy már késő. Két napunk maradt Vilniusig. Ha az unió racionálisan végiggondolta volna idén nyáron, mi lehet a következménye az orosz nyomásnak - mert ez a nyáron kezdődött -, gondolom, hogy most más helyzetben lennénk" - jelentette ki.
Elmondta, hogy Oroszország nagyon kemény, kíméletlen módszereket vetett be. Évek óta tart az ukrán export blokádja, amely az ukrán kereskedelmi forgalom csaknem 40 százalékát érinti. De az ország nemcsak emiatt, hanem a reformok elmaradása miatt is bajban van. Véleménye szerint az EU-nak bátrabban kellene cselekednie, ha szembe akar szállni az orosz zsarolással, és Ukrajnának olyan ajánlatot kellene tennie, amely segítene az ország gazdaságának.
"Az EU-nak meg kell értenie, hogy ennek a küzdelemnek sokkal nagyobb a jelentősége, mint az uniós költségvetésnek (...) a Nemzetközi Valutaalapot is bevonva elő kellene készíteni egy gazdasági csomagot, eldönteni, hogy mekkora kölcsönt tudnánk adni, és milyen feltételekkel. Mert ha az egyik feltétel például az energiaárak azonnali, radikális megemelése lenne, abba természetesen egyetlen kormány se menne bele választások előtt. De ha ezt fokozatosan, időben elnyújtva érvényesítenék, akkor már konkrét, tízegynéhány milliárdos ajánlatot lehetne tenni" - vélte Kwasniewski.
A lengyel különmegbízott még lát lehetőséget arra, hogy a következő hónapokban aláírják a társulási megállapodást, de ennek szerinte még a 2014-es európai parlamenti választások előtt meg kellene történnie. 2015-ben Ukrajnában elnökválasztások lesznek, és Oroszország a hátralévő időben mindent meg fog tenni, hogy Ukrajnát teljes jogú tagként bevonja az orosz-fehérorosz-kazah vámunióba, amelyben egyelőre csak megfigyelői státusa van.
Az Ukrajnában zajló tüntetésekkel kapcsolatban Kwasniewski kijelentette: ezek nem segítik elő az EU-társulási folyamatot, és problémákat okoznak az ukrán-orosz kapcsolatokban, sőt az ország egységét fenyegetik. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi ukrán vezetésnek nem szabad megaláznia, "sarokba állítania" a társadalomnak azt a részét, amely nem ért egyet az elnökkel és a miniszterelnökkel, hanem párbeszédet kell folytatni vele. Legkésőbb 2015-ben eljön az a pillanat, amikor az ukránoknak dönteniük kell, hogy a Kelethez vagy a Nyugathoz akarnak tartozni, vagy megmaradnak a jelenlegi "politikai vákuumban" - állapította meg.
http://www.rp.pl/artykul/173943,1067774-Kwasniewski--Unia-zaspala-w-sprawie-Ukrainy.html
http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Radia-ZET/Blog/Gosc-Radia-ZET-Aleksander-Kwasniewski