"Propaganda és valóság" című felsztólalásában Mestreházy felidézte: 2010 októberi miniszteri expozéjában Matolcsy György azzal érvelt az egykulcsos adó bevezetése mellett, hogy a rendszer családbarát, ösztönzi a gyermekvállalást, arányos és igazságos, illetve segíti a belső fogyasztást.
Hozzátette: a szocialisták már akkor elmondták, hogy ez az adó káros és meg fog bukni, érveiket azonban akkor lesöpörték és csak az ellenzék "szokásos kukacoskodásának" nevezték.
Most azonban a Századvég kutatója mondta ki: az egykulcsos adó következtében a legkevesebbet kereső 2,5 millió munkavállaló adója átlagosan 75 ezer forinttal nőtt, az alsó héttized adóterhelése 130 milliárd forinttal emelkedett, míg a leggazdagabb 10 százaléké 500 milliárd forinttal lett kevesebb.
A tanulmány szerint az adóteher-csökkenés 74 százaléka a gyermektelen leggazdagabbak zsebébe került.
A szocialista politikus szerint a belső fogyasztást sem ösztönzi az egykulcsos rendszer és a költségvetés bevételi oldalán is 450 milliárddal kevesebb bevételt hozott; ez utóbbi miatt pedig újabb adókat kellett kivetni és meg kellett nyirbálni a szociális és jóléti kiadásokat, pénzt elvonni az egészségügytől, az oktatástól.
Mindezt súlyosbítaná a 9 százalékos adóra tett miniszterelnöki utalás - folytatta Mesterházy, aki szerint az egykulcsos adó gazdaságilag és társadalmilag is megbukott.
Ezt az adórendszert ki kell vezetni és egy igazságos, többkulcsos adórendszert kell bevezetni, amelyben a gazdagok több terhet vállalnak - hangsúlyozta az MSZP elnöke.
Nem a társadalmi egyenlőtlenség megoldása a személyi-jövedelemadó feladata - reagált erre a kormány nevében Cséfalvay Zoltán.
Az államtitkár kijelentette: "Mindenki fizessen adót", majd kifejtette, hogy a szocialista kormányok idején másfélmillió dolgozó lényegében mentes volt az adózástól, ami Cséfalvay szerint megengedhetetlen.
Kijelentette: ez az adórendszer igazságos, ugyanakkor nem bünteti azt, ha valaki előrelép, mert az államtitkár szerint az MSZP és szövetségese, Bajnai Gordon megadóztatná az átlagbért is, amivel például azt a többletjövedelmet venné el a pedagógusoktól, amelyet a jelenlegi kormánynak köszönhetően kaptak.