tél;ombudsman;hajléktalan;

- Ombudsman: aggályos a hajléktalanokkal szembeni rendelkezés

A hideg napokon a szolidaritás segíthet a hajléktalan embereken, az állam és a társadalom morális és jogi kötelessége segítő kezet nyújtani minden kiszolgáltatott, rászoruló embernek, senki nem maradhat fedél és érdemi segítség nélkül - áll az alapvető jogok biztosának hétfői figyelemfelhívó közleményében.

 Székely László figyelemmel kíséri a szabálysértési törvény módosítása, az életvitelszerű közterületi tartózkodás szankcionálása, valamint a frissen elfogadott fővárosi "zónarendelet" szabályai kapcsán kialakult helyzetet és a panaszok nyomán áttekinti a szabályozással kapcsolatos alkotmányossági és alapjogi aggályokat. A biztos szerint aggodalomra adhat okot, ha az elfogadott rendelkezések nyomán indokolatlan zaklatásnak teszik ki a kiszolgáltatott helyzetű embereket.

Az ombudsman kiemeli, hogy a szankcionálás csak a legutolsó eszköz lehet, valódi eredmény a civil és szakmai szervezetekkel való együttműködéssel érhető el, különösen most, amikor jelentősen megnövekedett a fedéllel ugyan még rendelkező, de a hajléktalanság határán, mélyszegénységben élők száma.

A közös cél csak a hajléktalanság kezelése lehet, nem pedig a hajléktalanok - látszólagos - eltüntetése, a létező probléma elfedése. Az alapvető jogok biztosa különösen megdöbbentőnek tartja, hogy egyre növekszik a védtelen hajléktalan embereket ért támadások száma.

Az ombudsman döntése nyomán - az elmúlt évekhez hasonlóan - ezen a télen ismét az utcákon, az aluljárókban, a szállásokon mérik fel a hajléktalan-ellátó rendszer működését, és erről átfogó jelentést készítenek. A vizsgálat azt is elemzi majd, hogy milyen következménnyel jár az ellátásban az elsősorban rendészeti eszközök alkalmazására és a hajléktalanok meghatározott fővárosi közterületekről történő kiszorítására alapozott "megoldás".

Az ombudsman közleményében a veszélyben lévő hajléktalan emberek mentése érdekében a Menhely Alapítvány Regionális Diszpécser Szolgálatának telefonos értesítését javasolja (061-338-4186).

Az origo.hu-n olvasható interjú azzal a fiatalemberrel, aki egydüliként próbált meg segíteni a Blaha Lujza téren haldokló férfin. Ferenczi Gábort megrázta embertársainak közönye, tétlensége. Mint mondta sokan inkább bámészkodtak, nevettek vagy buzgón fotóztak.