rasszizmus;tüntetés;Hiller;

Tiltakozók a józsefvárosi pályaudvarnál Fotó: K2 Press

- Időszerű a kiállás a rasszizmus ellen

Letűnt, országromboló korszak újraélesztésének kísérlete zajlik Magyarországon - jelentette ki tegnap Hiller István a Belvárosban rendezett, rasszizmus elleni demonstráción. Az MSZP korábbi elnöke hozzátette: nem fogják eltűrni a Horthy-korszak restaurálását. Herényi Károly volt MDF-es politikus azt hangsúlyozta: a rasszizmus térnyerése azt mutatja, hogy beteg a társadalom. Kerék-Bárczy Szabolcs, a Demokratikus Koalíció elnökségi tagja szerint a kormány a felelős az egyre rosszabb helyzetért, mert "ők adnak lovat a szélsőségek alá".

Szombaton délután a Józsefvárosi pályaudvarnál a Jobbiktól is jobbra álló Magyar Hajnal Mozgalom tüntetett a "holokauszt-ipar ellen". Azért ott, mert a pályaudvaron új intézményt hoznak létre a zsidóüldözés emlékére. A Facebookon hirdetett tüntetésre alig 20-an mentek el. A szónokok arról beszéltek, hogy sokkal fontosabb dologkra kellene költeni a pénzt, mint a Sorsok Házára, ehelyett például a vesztes magyar csatáknak kellene emléket állítani.

A holokauszt-tagadó tüntetés ellen ugyanott antifasiszták tiltakoztak szombat délután. Az Antifasiszta Liga, a Mada Akciócsoport, a Szövetségben Együtt Magyarországért, a Hét Olajfa Egyesület, az Európai Föderalisták Uniója Magyarországi egyesület, az Európai Nők Szervezete, a Híd a Demokráciáért Egyesület, a Rosta Mozgalom, a Családok a Családokért Polgári Egyesület, a Változást! 2014 Mozgalom, illetve az Antifasiszták Egységbe Facebook-csoport meghívójára azt írták: "Ismét neonácik randalíroznak Budapesten. Jelszavuk: "Áttörünk!" Mi pedig tudjuk: No pasaran! Nem törnek át!"

A MEASZ-t Hanti Vilmos országos elnök és Révész Márta kerületi elnök képviselte. Hanti táblát is vitt a demonstrációra amelyre azt írta: "Kell emlékeznünk a holokausztra, de nem Horthy szerecsenmosdatásával!" A MEASZ elnöke szerint egyébként fontos, hogy az utókort emlékeztessék a holokausztra, de az intézmény megfelelő kialakításához nemzeti egységre lenne szükség.

Vajnai Attila, az Európai Baloldal - Munkáspárt 2006 elnöke a tüntetéssel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a "fasiszta provokáció" szervezői megsértetik a párizsi békeszerződést, és a holokauszt-tagadásával bűnt követnek el. A rendőrség egyébként nem oszlatta fel a szélsőségesek demonstrációját.

A közelmúltban több olyan elemzést, tanulmánykötetet és könyvet publikáltak a társadalomtudományok jeles képviselői, amelyek teljes mélységében feltárják a Nemzeti Együttműködés Rendszerének "egyedi", de nemzetközi példákkal is leírható antidemokratikus vonásait, illetve működésének negatív gazdasági és társadalmi hozadékait. Néhány szerzőt arról kérdeztünk, hogy a jelenségek bemutatása elengendő lehet-e a kormánypártok töretlen népszerűségének megtörésére a 2014-es választásokig. Konklúziójuk szerint ez a mai magyar médiaviszonyok között szinte lehetetlen.