A legtöbben úgy vélik - és ezt korábban a Kúria is így kommunikálta - átfogó megoldás a devizahitelesek problémájára a legfelsőbb bírói testülettől nem várható, elsősorban inkább eljárásjogi kérdésekről dönthet a tanács.
A Kúria az elmúlt hetekben az alsó fokú bíróságoktól kért adatokat a folyamatban lévő perek számáról, és beszerezte az eddig jogerősen lezárult ügyekben hozott ítéleteket, illetve elemezte az azokban felmerülő többrétegű és összetett jogi problémákat - közölte a Kúria a múlt héten.
Csütörtökön Darák Péter elnök, valamint a Kúria Polgári Kollégiumának vezetője, a Kúria Gazdasági Szakágának vezetője és tanácselnöke részt vett a Szegedi Ítélőtábla Polgári Kollégiumának ülésén, amelynek tárgya - az ezen a bírósági szinten az országban elsőként - a devizaalapú kölcsönszerződések érvényességi kérdései voltak.
Ismeretes, a Szegedi Ítélőtábla döntött az úgy nevezett Kásler-ügyben, és tisztességtelennek mondta ki a hitelszerződésnek azt pontját, hogy a pénzintézet a kölcsön folyósításakor vételi árfolyamon állapította meg a kölcsön összegét, míg törlesztéskor eladási árfolyamon számolt, emiatt pedig érvénytelenné nyilvánította a szerződést.
A bank felülvizsgálati eljárást kért a Kúriától, akik azonban továbbították az ügyet az Európai Bírósághoz előzetes döntéshozatali eljárásra. Ezt az ügyet december 5-én tárgyalja az Európai bíróság.
Ismeretes, Orbán Viktor miniszterelnök utasította Navracsics Tibor, közigazgatási és igazságügy minisztert, hogy konzultáljon a Kúriával. A miniszterelnök kifejtette, hogy szerinte a devizahitelek ügyében született ellentmondásos bírósági ítéletek miatt jogegységi határozatra van szükség.