Oroszország;Greenpeace;

- Oroszországnak szabadon kell engednie a Greenpeace-aktivistákat

Az orosz hatóságoknak azonnal szabadon kell engedniük valamennyi Greenpeace-aktivistát - döntött pénteken a Nemzetközi Tengerjogi Bíróság (ITLOS).

 Az ENSZ Hamburgban működő tengerjogi bíróságának határozata szerint az orosz hatóságok kötelesek megszüntetni 3,6 millió euró óvadék fejében a nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistáinak előzetes letartóztatását. Az óvadékot a holland kormánynak kell elhelyeznie bankgarancia formájában. Az aktivisták hajója, az Arctic Sunrise elhagyhatja az orosz felségvizeket. Shunji Yanai, az ITLOS elnöke hangsúlyozta: a döntés kötelező érvényű.

Az eljárást Hollandia kezdeményezte, miután az orosz hatóságok szeptemberben feltartóztatták a holland zászló alatt hajózó jégtörőt, és letartóztatták a fedélzeten tartózkodó 30 Greenpeace-aktivistát. Oroszország bojkottálta az eljárást, arra hivatkozva, hogy fenntartásokkal ratifikálta az ENSZ tengerjogi egyezményét (UNCLOS), amely rendelkezik a bíróság felállításáról.

A Greenpeace 28 tagja és két fotósa szeptember 19-én az orosz kőolajkitermelés ellen tiltakozott a Pecsora-öbölben található orosz Prirazlomnaja fúrótoronynál. Az orosz hatóságok előbb kalózkodással vádolták meg őket, majd garázdaságra enyhítették a vádat. Pénteken 29 aktivistát szabadlábra helyeztek, de az ország területéről nem engedik ki őket az ellenük indított büntetőeljárás lezárásáig. A 30. aktivista előzetes letartóztatását három hónappal meghosszabbították.

Lemondanak-e tisztségükről azok a debreceni városvezetők, akik részt vettek a floridai luxusutazáson - kérdezte pénteken pártja nevében Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP elnökségi tagja Debrecenben. A politikus arra is kíváncsi, hogy a Debreceni Vagyonkezelő (DV) Zrt. kiknek szervezte meg az utat, fizetett-e az utazásszervezőnek és ha igen, mennyit, továbbá, hogy az eddig megnevezett vezetők mellett kik vettek részt az utazáson, azaz "kikről nem beszéltek eddig".