Tőkés szerint a kitüntetés visszavonására tett javaslat abba a xenofób magyarellenességbe illeszkedik bele, amely a Ceauşescu-féle homogenizációs politika gyakorlatának megfelelően az ország egyre súlyosbodó válságáról a "magyar kártya" ismételt bevezetésével akarja elterelni a figyelmet.
Tőkés László kitüntetésének visszavonását azért kezdeményezte a kormányzó Szociáldemokrata Párt több politikusa, köztük Victor Ponta miniszterelnök is, mert a képviselő idén nyáron Tusnádfürdőn Orbán Viktor miniszterelnöktől Magyarország védhatalmi szerepvállalását kérte az erdélyi magyarság érdekében. tegnapi sajtótájékoztatóján Tőkés azt mondta, a történtek után az eddiginél is indokoltabb, hogy kérését megismételje, és úgy vélekedett, hogy a román hatalom "általános magyarellenessége és autonómia iránti visszautasítása láttán nemcsak Magyarország, hanem Európa törvényes védelmére" is igényt kell tartania a romániai magyarságnak.
Méltánytalannak és elfogadhatatlannak tartja Tabajdi Csaba a szocialista EP-küldöttség vezetője a becsületbírósági döntést. Kiemelte, hogy Tőkés László az 1989-es romániai forradalomban nem csak a magyar közösség, de Románia egésze érdekében szerzett elvitathatatlan érdemeket. Rámutatott, hogy e döntés felesleges feszültségforrást teremt a magyar-román kapcsolatokban, mert ez "a román kormánykoalíció részéről egyértelműen kisebbségellenes lépés". "Ezért szolidaritást vállalok Tőkés Lászlóval és a romániai magyarsággal" - mondta Tabajdi.
Eckstein Kovács Péter RMDSZ-es politikus, aki Tőkés kitüntetését kezdeményezte a forradalom húsz éves évfordulóján Traian Basescu kisebbségügyi tanácsosaként, Facebook oldalán reagált a történtekre. A volt szenátor emlékeztet, hogy a Csillag Románia legjelentősebb állami kitüntetése, és leszögezi, hogy azok közül, akik az érdemrend megvonását kérik, többen maguk sem lennének már rá jogosultak: Tőkés érdemrendjének visszavonását Corina Cretu szocialista EP képviselő kezdeményezte, azok között, akik csatlakoztak hozzá, vannak olyanok is akiket jogerősen elítéltek, és akiktől ezért hivatalból el kellett volna venni a kitüntetést. Ecsktein név szerint említi Adrian Nastase volt miniszterelnököt, akit két éves letöltendő börtönbüntetésre ítélt a bíróság, mégsem vonták vissza mindmáig a kitüntetését, holott a jogszabály egyértelműen előírja, hogy akit jogerősen elítélnek, attól vissza kell venni a csillagot.
A kolozsvári politikus azt is kifogásolja, hogy a hét tagú becsületbíróság két tagja korábban aláírta a Tőkés elleni feljelentést, négy pedig aktív PSD politikus.
"A labda most Traian Băsescu térfelén pattog, ő hozza a döntést. Hogy milyen morál uralkodik a politikai és/vagy intellektuális elitben (a Románia Csillaga kitüntetettjei, az elismerés szándéka szerint a maguk területén kitűnőségek kell, hogy legyenek), jelzésértékű. Remélem, hogy akár Traian Basescué, akár a bíróságé az utolsó szó, nem fogunk csalódni" - írta Eckstein.