Összességében több, mint nettó ötmilliárd forint értékű élő szerződése van ügyvédi irodákkal a Miniszterelnökségnek és a minisztériumoknak a háttérintézményeikkel együtt - számolta össze lapunk a tárcák szerződéslistái alapján. Ez ráadásul nem is a teljes összeg, mert az összesen csaknem 300 megbízási szerződés között tucatjával vannak olyanok, melyeket óradíjra, havidíjra vagy eseti, tárgyalásonként illetve ügyenként elszámolható összegre kötöttek, így a kifizetések mértéke nem is becsülhető.
A belügyi és a külügyi tárca listáján például kizárólag ilyen átalánydíjas eseti szerződéseket találtunk (lásd táblázatunkat - a szerk.). Jogi megbízásokra a legtöbbet a nemzeti fejlesztési tárca költi: 31 megbízásának értéke önmagában megközelíti a 2,7 milliárd forintot. A második a rangsorban a nemzetgazdasági tárca 34 kontraktussal, ezek együttes értéke csaknem 2 milliárd forint.
A nemzetgazdasági tárca például 5,5 millió euróért - 1,65 milliárd forint - bízta meg a Réczicza White & Case LLP Ügyvédi Irodát és a Sárhegyi és Társai Ügyvédi Irodát a magyar állam képviseletével abban a washingtoni, nemzetközi választottbíróság előtt zajló kártérítési perben, amelyben a meghiúsult sukorói King's City kaszinóváros hoppon maradt befektetői mintegy 100 milliárd forint kártérítésre tartanak igényt. A Réczicza-iroda jó referenciákkal rendelkezik az első Orbán-kormány idejéből: a New York-i White & Case LLP magyarországi irodáját 1997 óta vezető Réczicza István annyi megbízást nyert irodájának már a "polgári kormány" idején is, hogy az akkori Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. házi ügyvédi irodájaként emlegették.
A másik ügyvédi iroda névadója, Sárhegyi Zoltán pedig a nemrég megszüntetett Országos Választási Bizottság Fidesz által delegált tagja volt. Ő és társai jegyzik a Z. I. B. Consulting Zrt.-t, amely még kft.-ként az első Orbán-kormány egyik "udvari szállítójaként" hiresült el. Az irodában kezdte ügyvédi pályáját Papcsák Ferenc fideszes politikus, Zugló jelenlegi polgármestere is.
Szintén kaszinóprojektekkel összefüggő koncessziós szerződések ügyében, de kevesebbért, és forintban képviseli az államot a nemzetgazdasági tárca megbízásából az Abay és Török Ügyvédi Iroda. A három szerződés szerint az iroda egyezség vagy pernyertesség esetén a nettó 21, 9, illetve 10 milliós megbízási díj dupláját kapja. Ennek az irodának a névadó tagja Abay Péter ügyvéd, aki egy évfolyamra járt annak idején Orbán Viktorral az ELTE Állam- és Jogtudományi Karára.
Már a nemzeti fejlesztési tárca kasszáját apasztják azok a dollármilliókról szóló szerződések, amelyeket a Sukoró-ügyhöz hasonlóan külföldön folytatott beruházási jogvitákkal kapcsolatosak. Ilyen például a Slágerés a Danubius rádiók műsorszolgáltatási jogáról szóló perben a magyar állam képviseletére az Arnold & Porter LLP-vel kötött 2,44 millió dolláros - mintegy 540 millió forintos - szerződés, valamint a francia energetikai óriás, az Électricité de France-szal (EDF) szemben az államot képviselő Weil Gotshal & Manges LLP-vel 775 millió forintért kötött megbízás. De ezeken kívül több hasonló, "kisebb" értékű - egyenként így is 300-400 millió forintos - jogi szerződésre bukkantunk a fejlesztési tárca listáján.
Ennél kevesebbel is beérte Gál András Levente, volt államtitkárának - majd kormánybiztosnak - az ügyvédi irodája, amellyel egykori munkahelye, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nettó 25,5 milliós határozatlan idejű szerződést kötött. Egy másik volt helyettes államtitkár irodája több tárca szerződésilistáján is felbukkan: a Pál és Kozma Ügyvédi Iroda tagja ugyanis Pál Lajos, aki az előző Fidesz kormányzat idején, a gazdasági tárca miniszteri megbízottja, majd a miniszterelnöki hivatal helyettes államtitkára volt. Irodájával az NGM 850 ezer forintos, míg a tárca egyik háttérintézménye, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal már 4,5 milliós keretösszegű szerződést között.
A Külügyminisztérium már csak 30 ezer forintos óradíjat fizet - a hírek szerint ugyanekkora óradíjért szerződött az iroda egyébként az Országos Bírósági Hivatallal az elbocsátott bírák által indított munkaügyi perekre.
Üdítő kivétel a nagy számok között a Fidesz EP-képviselőjével, Deutsch Tamással kötött szerződés értéke, amely "térítésmentes": Deutsch ingyen vállalta, hogy a Csongrád megyei kormányhivatalnak segít bizonyos ingatlanok vagyonkezelési jogának rendezésében.