Az olasz város, Rieti egy életre beírta magát Szikszai Róbert emlékezetébe. Ott rendezték idén nyáron a junior Európa bajnokságot, ahová a Nyírsuli dobóatlétája világranglista-vezetőként érkezett. Esélyesként indult tehát, de azért nem mehetett biztosra. Legnagyobb ellenfele, a brit Nicholas Percy éppen előtte dobott egy tiszteletet parancsoló 62.04-et, miközben neki - igaz, elsőre, biztonsági dobással - csak 57.87-re szállt a kezéből a szer.
Második dobása érvénytelen volt, de a 2 méteres nyíregyházi - akkor még - középiskolás óriásbébi nem arról ismert, hogy megijedne a saját árnyékától. Harmadikra jól beleállt a dobókörbe, pörgött hármat-négyet és 63.05-tel már át is vette a vezetést. Hogy aztán utolsóra, már Európa bajnokként dobjon egy óriásit, 64.75-öt, ami új korosztályos magyar csúcs és persze a világ idei legjobb junior eredménye.
Sziki, ahogy a suliban ismerik, idén ősztől már a nyíregyházi főiskola első éves sportszervező szakos hallgatója, s edzői, Kerekes László és Cserpák Róbert szerint is a magyar dobóatlétika egyik legnagyobb reménysége. Pedig viszonylag későn fogta a kezébe a szert. Amint meséli: hat évvel ezelőtt kezdett el atletizálni, de először futott, ugrott, s csak később figyeltek fel kiváló alkati adottságaira. Kétségkívül a sors is dobóatlétának teremtette. 18 évesen 2 méter magas - de még növőben van, idén is nyúlt 2 centit -, 110 kiló, amiben zsír nemigen akad, csak színtiszta izom. - Nem irigylem anyukámat - mondja - magasugró ikertestvéremmel, Norbival együtt elég tetemes mennyiségű húst fogyasztunk el egy ültőhelyben.
De hát a napi két edzés meglehetős energiát követel, s készülni kell a korosztályváltásra is. Idén kinő a juniorok közül, januártól már utánpótlás korosztályú, de valójában már a felnőttek között készül a jövő nyári megmérettetésre, a svájci Európa bajnokságra. Fazekas Róbert és Kővágó Zoltán doppingbüntetése miatt a még szintén nagyon fiatal Seres András és ő, Szikszai Róbert a két legjobb magyar diszkoszvető.
Jövőre 2 métert kell fejlődnöm ahhoz, hogy megdobjam a 62 méteres selejtező szintet - mondja. - Noha a felnőtt szer nehezebb, mint amivel eddig dobáltam, 2 kilós, de edzőim szerint ez nem okozhat gondot. Idén januárban is elutazunk a dél-afrika Potchefstroomba egy három hetes edzőtáborba, ahol nyári melegben, ideális körülmények között, ráadásul kiváló külföldi dobóatléták társaságában készülhetek. Tavaly is ott voltunk, akkor is fejlődtem vagy 2 métert az edzőtábor alatt, remélem januárban is ez történik. S akkor nem lesz gond az EB-selejtező szint - mondja. De azért ennél már távolabbra tekint. Szeretne ott lenni a riói olimpián, noha a csúcsra alighanem csak négy évvel később, a tokiói olimpián érkezik. Hiába, a dobók későn érnek.
A MOL tehetségkutató programja - és Nyíregyháza városa - által is támogatott, valamint Gerevich Aladár ösztöndíjban részesülő dobóatléta jól érzi magát a Nyírsuliban, semmiképpen sem szeretne mondjuk a fővárosba költözni. Szerinte a lehetőségek manapság vidéken jobbak, mint Budapesten, s a főiskola is mentesítette őt az óralátogatás alól, csak vizsgákra kell bejárnia. Hogy miért ilyen jók a magyar dobóatléták? Előnyös alkati tulajdonságaik mellett a kiváló dobósulikat kell említeni. S ezen belül is remek dobóedzők vannak Magyarországon. Pars Krisztián is gyakran emlegeti, hogy edzője, Németh Zsolt nélkül valószínűleg nem lenne ott a világ élvonalába. S ugyanez vonatkozik Szikszai Róbertre is. Eredményeit jórészt Szekeres Lászlónak és Cserpák Róbertnek köszönheti.
Még egy versenye van idén, egy hét múlva Kijevben áll a dobókörbe. Ha jó idő lenne, s minden stimmelne, Sziki emlékezetessé tehetné utolsó junior versenyét. Idén ősszel edzésen már dobott 69 métert is, ami már csak egy méterre van a junior világcsúcstól (70.13). Ki tudja, talán éppen Kijevben száll el a keze?