;

Kertész Ákos;Kumin Ferenc;

Most egy kanadai lap került a jobboldal célkeresztjébe a Kertész Ákos menedékkérelmével kapcsolatos írás miatt FOTÓ: BIELIK ISTV

- Exportált Kertész-ügy

Svédország után Kanada sajtója került Kumin Ferenc célkeresztjébe: a helyettes államtitkár szerint egy kanadai lap szándékosan eltorzította Orbán Viktor 2011-es szavait, hogy úgy tűnjön, a kormányfő Kertész Ákos író Kossuth-díjának visszavonását kezdeményezte. Bár az újságíró valóban rosszul fogalmazott, a miniszterelnök akkor az állami kitüntetések visszavonhatóságának megvitatását ígérte a Jobbiknak.

Helyreigazítást kért a nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a kanadai Maclean's magazintól, mert Kumin Ferenc szerint a Kertész Ákos kanadai menedékkérelmével és a magyarországi antiszemitizmussal foglalkozó cikk szerzője eltorzította Orbán Viktor korábbi szavait - számolt be a Magyar Nemzet.

Mint ismert, a miniszterelnököt Pörzse Sándor jobbikos képviselő 2011 októberében a parlamentben arról kérdezte (Videó a cikk alján! szerk.) , hogy miért nem vonják vissza az akkor még Magyarországon élő Kertész Kossuth-díját, mivel az író egyik mondata - amelyet szövegkörnyezetéből kiragadva idézett a jobboldali sajtó - így hangzott: "A magyar genetikusan alattvaló". Kertészt ezután elmondása szerint folyamatos verbális és fizikai zaklatások érték - bár utólag helytelennek nevezte mondatát -, emiatt Kanadába költözött, ahol a közelmúltban - a kanadai nagykövetség által még meg nem erősített hír szerint - menekültstátuszt kapott.

Részlet Kertész Ákos 2011-es írásából
"Szabad országokban a szabad embereket pedig meg sem érinti az a problémakör, amin én nem bírok keresztüllépni, amibe én beledöglök. A magyar genetikusan alattvaló. József Attila talált mentséget: ezer éve magával kötve, mint a kéve sunyít, vagy parancsot követ. De ez nem mentség arra, hogy a magyar a legsúlyosabb történelmi bűnökért sem érez egy szikrányi lelkiismeretfurdalást, hogy mindent másra hárít, hogy mindig másra mutogat, hogy boldogan dagonyázik a diktatúra pocsolyájában, röfög és zabálja a moslékot, és nem akar tudni róla, hogy le fogják szúrni."

A Kertészt is megszólaltató újságíró, Anna Porter hétfői cikkében felsorolta az utóbbi időben Magyarországon történt antiszemita támadásokat - zsidó emlékművek megrongálása, utcai bántalmazások, a betiltott Magyar Gárda tagjainak "kissé módosított" egyenruhákban való, félelmet keltő felvonulásai -, de említést tett arról is, hogy Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes egy idén októberi konferencián elismerte, hogy a magyar állam is felelős volt a holokausztért.

A cikk Orbán Viktor parlamenti reakciójával is foglalkozott Kertész írásával kapcsolatban, de a szerző itt tévesen azt írta, hogy a Jobbik követelésére a kormányfő beleegyezett Kertész Kossuth-díjának visszavonásába, valamint a "rasszista, magyarellenes, árulásnak minősülő" nyilatkozatok elleni fellépésbe.

Ez nem csoda, hiszen két évvel ezelőtt Orbán meglehetősen homályos, félreérthető választ adott a jobbikos képviselő azonnali kérdésére: "Még nem volt elég erőnk arra, hogy az állami kitüntetésekről szóló törvényt kellő mélységben áttekintsük, és megvitassuk ebben a Házban azt a kérdést, hogy egy-egy odaítélt kitüntetést a későbbiekben lehet-e vagy nem lehet, és ha igen, milyen körülmények között kívánatos vagy sem visszavonni. Hamarosan a Ház elé kerül a kitüntetésekről szóló törvény, ahol szándékaim szerint lehetőség nyílik arra, hogy ezt a kérdést alaposan, aktuálpolitikai, magyarokat sértő, rasszista, sértő szamárságoktól függetlenül is, higgadtan, nyugodtan megbeszélhessük".

A miniszterelnök akkori szavai egyértelműen jelzik, hogy általánosságban nem zárkózott el a Kossuth-díjak visszavonhatóságának lehetőségétől. Ígérete ellenére azonban a 2011 decemberében elfogadott, állami kitüntetésekről szóló törvény vitájában nem esett szó a kérdésről, mivel a Kossuth-díjról nem is ez a jogszabály, hanem az 1990. évi XII. törvény rendelkezik. Bár az író kitüntetését nem vonták vissza, a Fővárosi Közgyűlés - a Fidesz-KDNP és a Jobbik szavazataival - megfosztotta díszpolgári címétől.

 

Az MSZP szerint az állam egyre kevesebbet költ gyógyításra, ami romló színvonalú ellátáshoz, hosszabb várólistákhoz vezet. Erről Tóbiás József beszélt tegnap, a szocialisták szembesítő kampányának ötödik állomásán.