Publicisztika;tüntetők;Gergényi Péter;zavargások;2006;Fővárosi Törvényszék;Lapid Lajos;tévéfelvételek;

- Fizetett zavargók 2006 őszén?

Egy eddig nyilvánosságra nem került információt ejtett el a 2006 őszén történt zavargások, a rendőrökre támadt tüntetők kapcsán Lapid Lajos. A Fővárosi Törvényszéken a volt rendőri vezetők ellen folyó perben Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány akkori helyettese ugyanis arról beszélt, hogy a tüntetők pénzt kaptak, gyakorlatilag a zavargásért.

Bár Lapid elmondta, mindezt nem tudja bizonyítani, de az "alaptarifa" 5 ezer forint volt, és ha valaki a kordont is megrázta, akkor 10 ezret is kaphatott. A tévéfelvételekről is ismertté vált "kemény mag" tagjai szerinte 100 ezret is kaphattak fejenként.

A 2006. szeptember 18-án, az MTV-székház ostrománál a rendőri biztosítást vezető Lapid azt nem tudta megmondani, ki finanszírozhatta a zavargást, de a tüntetéseket biztosító kollégáitól, és civilektől egyaránt hallott fizetett tüntetőkről.

"Arról is információ volt, hogy Kanadából utalták a pénzt" - mondta. Lapid szerint ezeket az információkat viszont senki nem ellenőrizte, de szerinte, ha elzárták volna a pénzcsapot, a zavargások is megszűntek volna.

Állítólag a Kossuth tér kiürítésekor - ahol az őszödi beszéd kiszivárgása után elsőként jelentek meg tiltakozók - egy páncélszekrényt találtak, benne több százezer forinttal.

A 2006 decemberében nyugdíjazott dandártábornok - aki nem járul hozzá ahhoz a bíróságon, hogy a vallomását rögzítsék - természetesen beszélt arról is, mint a korábban már vádlottként meghallgatott Gergényi is, miszerint a rendőrséget felkészületlenül érte mind a Kossuth téri tüntetés, mind a tévészékház megtámadása.

Ugyanakkor a tüntetők pénzeléséről korábban egyik rendőri vezető sem beszélt - sem a perben, sem a 2006 őszének jogsértéseit vizsgáló parlamenti albizottság előtt.

Sőt, ott 2010. szeptemberében maga Lapid egyenesen hárította, hogy a zavargások provokációval hozhatók összefüggésbe.

Akkor felidézte azt, hogy a parlament főlépcsőjére, a kordonokon keresztül valahogy bejutott valaki a rendőri biztosítás ellenére, akit miközben elcipeltek, a kordonok mögül elkezdték dobálni a tömegből a rendőröket.

"Provokációt feltételez dandártábornok úr?" - kérdezte az albizottság akkori elnöke, mire Lapid azt mondta, "nem, erre nem gondoltam, és ez soha fel sem merült bennem, én ugyanis a provokációt egy nagyon gyenge dolognak tartom, mert az hamar kiderül (...) Én arra gondolok, hogy valakik át akarták törni a Parlamentnél a rendőrkordont, hogy valamire valamilyen nyomást gyakoroljanak".

A szlovák nő vallomása hemzseg az ellentmondásoktól és számos életszerűtlen elemet tartalmaz – vélte tegnap Hantos Ádám, az áldozatok jogi képviselője az M1 Ma reggel című műsorában.