Ptk.;szabályozás;pénzügyi szektor;

- Új törvényeket kapnak a bankok

A rendszerváltást követően akkor vált igazán piacgazdasággá Magyarország, amikor - rendkívül rövid idő alatt - elkészültek a pénzügyi szektor működését szabályozó törvények. A kormány - most nem ilyen magasztos céloktól vezérelve - a hét elején szinte az egész pénzvilág újraszabályozását célző törvénycsomagot nyújtott be az Országgyűlésnek.

Új hitelintézeti törvény váltja fel a jelenlegi 1996-tól hatályos rendelkezéseket. A változtatásra elsősorban a Bázel III. globális banki követelményrendszer uniós átültetése miatt volt szükség. A sok módosítás miatt töredezetté és kevésbé átláthatóvá vált a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény, ezért nemcsak ehelyett hoznak létre újat, hanem egy új banktörvény ről is szavazhatnak majd a honatyák.

Megváltoznak a felügyeleti szabályok, kötelező lesz új vállalatirányítási és kockázatkezelési szabályokat is kidolgozni. Szabályozzák az úgynevezett tőkepuffer kötelező nagyságát, ami arra szolgál, hogy a szükséges tőkekövetelményeken felül, a várható kockázatok függvényében további tartalékot kell megképezni a bankoknak. Ennek méretét a jövőben nyilvánosságra is kell hozni. Újraszabályozták a titoktartási előírásokat is. Egy harmadik törvény is megszülethet, ami az egyes fizetési szolgáltatókról (például a Magyar Posta, Magyar Államkincstár) szól.

Régi adósságát törleszti a jogalkotó, amikor az uniós tőkekövetelményeket kiterjeszti a befektetési vállalkozásokra és az árutőzsdei szolgáltatókra is. Az viszont már korántsem a jogbiztonságra utal, hogy a jegybanktörvényt újból módosítják, holott - az összevont felügyeletnek az MNB-be olvasztása kapcsán - nem is olyan rég ezt már megtették.

Módosul a biztosítási törvény is, mégpedig a jutalékcsalások megelőzése érdekében, ezért újraszabályozzák a biztostosításközvetítői jutalékra vonatkozó szabályokat, amelyek igy összhangba kerülnek az új PTK paragrafusaival. (Az egy szerződésre kifizetett jutalék összege nem lehet magasabb az adott szerződésre befolyt díj összegénél. Az új törvények tervezett hatálybalépése 2014. január 1., kötelező alkalmazása kezdő időpontja viszont 2015. január 1-től lesz.

Ismét a Kúriára vár a kormány a devizahiteles mentőcsomagról szóló állásfoglalásukat megfogalmazzák, pedig a testület már számos alkalommal jelezte, hogy nem olyan jogegységi határozatot fog hozni, amelyre a kabinet számít. Ugyanakkor az Országos Bírósági Hivatal (OBH) több jogszabály-módosítási javaslatot is benyújtott a kormányhoz a devizahiteles perekkel kapcsolatban. Manapság a Fővárosi Törvényszéken a polgári peres eljárásoknak már több mint fele devizahiteles ügy.