rongálás;gyűjtemény;ütközés;Németh Péter;Magyar Színházi Társaság;Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége;Radnóty szobor;Magyar Nemzeti Arcvonal;

Raktárba került a törött szobor FOTÓ: MTI/KRIZSÁN CSABA

- Feladta magát a szoborrongáló

A köd miatt ütközött a Radnóti-szobornak az a 24 éves férfi, aki tegnap feladta magát a rendőrségen. A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége gyűjtést hirdetett a az alkotás helyreállítása érdekében.

Feladta magát kedden a Győr határában álló Radnóti-szobor rongálója, a 24 éves pápai férfi beismerő vallomást tett - közölte a távirati iroda.

A férfi elmondta, ismerőse autójával vasárnap hajnalban egy győri szórakozóhelyre tartott, de mivel nem ismerte a környéket, az erős ködben csak későn vette észre az út mellett álló gránitszobrot.

Az ütközés után ijedtségében továbbhajtott, de a kocsiból két faluval odébb, Öttevényen kifogyott a benzin. Ekkor utasával együtt bestoppoltak Győrbe, majd busszal hazamentek Pápára.

Melocco Miklós Kossuth-díjas szobrászművésznek egyik legkedvesebb alkotása a győri Radnóti-szobr. A helyi lapnak a művész úgy nyilatkozott a helyreállításról, hogy ha valóban két részre tört Radnóti alakja, akkor esetleg meg lehet ragasztani, s a fuga eltüntetésével helyrehozható az eredeti állapot.

"Ha azonban szükséges, akkor vállalom, hogy a szobrot újra kifaragom, most már segítséggel. A rodéziai gránit harminc évig bírta a természet kihívásait, most újabb harmincig biztosan bírná. Ha nem hajtanak neki..." - mondta a művész.

Radnóti szobrának megrongálása nagy visszhangot váltott ki. A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) megdöbbenve fogadta a hírt.

A MEASZ és az általa Radnóti-díjjal kitűntetettek több más, hazai antifasiszta és demokrata szervezettel közösen országos gyűjtést kezdeményez a Radnóti-szobor helyreállításáért.

Kérik, hogy a magyar kormány a vállalkozó segítőkkel Radnóti Miklós-szobrát haladéktalanul állítsa helyre, valamint a nyilvánosság előtt határozottan határolódjon el a náci időket idéző könyvégetéstől, folytasson eljárást a Magyar Nemzeti Arcvonal nevű szélsőjobboldali szervezet miskolci csoportjának tagjaival szemben!

A Radnóti-díjasok sorából elsők között ajánlotta fel segítségét Németh Péter lapunk főszerkesztője, Ferencz Győző professzor, Debreczenyi János Veszprém város volt fideszes-kereszténydemokrata polgármestere, Szekeres István dandártábornok, Lebovits Imre Holokauszt-túlélő, Baráth Tamás újságíró, oktató.

A Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság hétfőn közleményt adott ki, e szerint "kötelességüknek érzik felemelni hangjukat a napjainkban érezhető fasiszta megnyilvánulások ellen. Határozott fellépést követelnek a könyvégetés és Radnóti Miklós szobrának szándékos megrongálásával szemben.

Úgy vélik: mindenkinek össze kell fogni a rossz emlékeket idéző, kirekesztő, kultúra ellenes és antihumánus cselekedetek megakadályozására."

A rongálás hírére Kara Ákos, a térség fideszes országgyűlési képviselője magánemberként százezer forintot adott a helyreállításra.

A Magyar Szociáldemokraták Pártja is anyagi segítséget ajánlott fel. Az MSZP győri szervezete azt ígérte, mindent megtesz azért, hogy a szobor mielőbb a régi helyen álljon mementóként.

Újabb fideszes politikus fecsegte ki, hogy április 6-án lesz az országgyűlési választás. Németh Szilárd a TV2 Mokka című műsorában a kérdésre, hogy képviselőként vagy polgármesterként politizálna-e 2014 után, azt válaszolta, "úgy néz ki, hogy az április 6-i országgyűlési választásokon fogok indulni".