Nem volt egyetértés a zsűriben egyetlen díj odaítélésénél sem. Jó ez így - nyilatkozta a New York-i James Gray, a zsűri elnöke, aki megküzdött azért, hogy két honfitársa - Matthew McConaughey és Scarlett Johansson - is megkapja a színészi alakításokért járó díjat.
A Jean-Marc Vallée Dallas Buyers Club című filmjében nyújtott alakítás díja teljesen kiérdemelt, az aids-beteget játszó texasi színész akár Oscar-díjra is esélyes lehet.
A női alakítás díja már vitatható, hiszen a szexi Scarlett szerepformálása csak hangjáték. Spike Jonze pompás "Her" című filmjében a színésznő egy beszélő szoftver hangja, akibe a főszereplő szerelmes.
Gray magyarázkodásra kényszerült, mondván, nem találtak más színésznőt, aki kiérdemelte volna a díjat. A testnélküliséghez hozzátartozik, hogy stílusosan egyik díjazott sztár sem jelent meg átvenni az elismerést.
A közönség is a kanadai Vallée alkotását jutalmazta, a többi díj a távol- és közel-keleti filmeké lett. A legjobb vágásért a japán Kiyoshi Takahashi Hetedik kód című filmjét díjazták, a legjobb fiatal színész/színésznő díját a kiváló iráni Kiarash Asadizadeh Acrid című filmjének egész színészstábja kapta.
A forgatókönyvek versenyében a török Tayfun Pirselimoglu munkáját találták a legjobbnak Én nem vagyok ő című filmjének sztorijáért. Különdíjat kapott a kínai Cui Jian Kék ég című alkotásáért.
Az olasz nagydíj mellett mindössze egy másik európai rendező jutott elismeréshez, a román Andrei Gruzsniczki Ahogy tüntetni akarunk című filmjét a zsűri különdíjjal jutalmazta.
A fesztivál nagy izgalma, ami 2005-ben az első évadot jellemezte, elhalványult, a rendezvény ellaposodni látszik. Talán azért, mert idén kevés kiváló alkotás szerepelt.
Annak ellenére, hogy előzetesen az esemény igazgatója, Marco Müller azt ígérte, ismét nagy ünnep lesz, még a fesztivál dátumát is megváltoztatta, hogy garantálja a nagy amerikai filmek jelenlétét (nem kis feszültséget és háborúzást kiváltva a többi fesztivál szervezőivel), de még ennek ellenére sem volt elég színvonalas a 2013-as mezőny.
Éppen a hollywoodi filmek közül hiányoztak a mostanában nemzetközi figyelem középpontjába került alkotások, amelyekről azt hittük, hogy Rómába is megérkeznek.
A fent említett díjazott művek nem tudták pótolni a fontos hiányokat, például a nagyon remélt Woody Allen filmet, a Kék jázmint Cate Blanchettel, amely már megy az amerikai mozikban, vagy Ridley Scott A tanácsadóját, melynek főbb szerepeiben Brad Pitt, Michael Fassbender, Cameron Diaz, Penelope Cruz, Javier Bardem láthatók.
Hiányoltuk Steve McQueen alkotását, a Tizenkét évig rabszolga című filmet, A főkomornyikot Lee Danielstől. Az a benyomásunk, mintha hét év után a rendezvény még mindig keresné saját arculatát.