Újabb súlyos korrupciós kockázatot hordoz a kampányfinanszírozás szabályozásának módosítását célzó kormányzati javaslat - közölte a Transparency International (TI) Magyarország és a Political Capital Institute (PCI). Mint kifejtették, a kormánytöbbség egy bizottsági módosítóval a költségvetési salátatörvénybe rejti a kampányfinanszírozás szabályainak ismételt lazítását. A módosítás lényege, hogy a listát állító párt képviselőjelöltje lemondhat az őt jelölő párt javára a neki a törvény alapján járó egymillió forintos állami kampánytámogatásról.
"Borítékolható, hogy a pártok erősen ösztönözni fogják a jelöltjeiket a lemondásra, mert ezzel is növelhetik a rendelkezésükre álló kampánypénzeket. Ezzel nem is lenne probléma. Gondot az okoz, hogy a módosítás tovább csökkentené a kampánypénzek átláthatóságát. A jelölteknek ugyanis kincstári kártyán folyósítják az állami kampánytámogatást, a pártok viszont a jelöltjeik által a javukra átengedett pénzt is egy összegben, készpénzben kapják meg" - írta a TI Magyarország és a PCI. A korrupcióellenes szervezetek szerint eddig legalább az elmondható volt, hogy az egyéni jelöltek állami kampányfinanszírozása rendben van, hiszen ők kártyán kapják majd az állami pénzt, szigorú számadással tartoznak a költésekről, a készpénzmozgás kizárásának köszönhetően pedig nem tudnak fiktív számlákkal trükközni.
"A módosítás hatására azonban éppen a legnehezebben ellenőrizhető készpénzhányad növekedne a pártok által élvezett állami kampánytámogatások körében" - fogalmaztak. Mindez a TI és a PCI szerint további teret ad a visszaélésre, mert bár a pártoknak a jelöltjeiktől átvett egymilliós állami támogatásról majdnem olyan szigorúan kell elszámolniuk, mintha a pénzt maguk a jelöltek kapnák, a készpénzes támogatás miatt akár fiktív számlákat, bizonylatokat is benyújthatnak. Noha a civilek már hónapok óta azért küzdenek, hogy a Fidesz-KDNP szigorítson a június 20-án kihirdetett kampányfinanszírozási törvény pártokra vonatkozó rendelkezésein, a kormányoldal mindeddig nem reagált érdemben javaslataikra, sőt, az utóbbi hetekben megígért, illetve benyújtott javaslataik éppen ellentétes irányba hatnak.
Mint ismert: az új szabályok értelmében az állam a jövő évi választások előtt az egyéni képviselőjelölteket és a listát állító pártokat is támogatja majd. Előbbieket egymillió forinttal, a pártokat pedig - ha minden egyéni körzetben állítanak jelöltet - ezen felül maximum csaknem 600 millióval. A jelölteknek az államkincstár egy kártyát ad kampányköltségeik fedezetére, amelyről készpénzt nem vehetnek fel, és csak számla ellenében juthatnak hozzá a pénzhez.
A kiadásokkal az eredmény jogerőre emelkedése után 15 napon belül el kell számolniuk, ezt szintén a kincstár ellenőrzi. Aki nem vagy nem megfelelően számol el, az a felvett támogatás legfeljebb kétszeresét köteles visszafizetni. Annak pedig, aki nem kapta meg a szavazatok legalább 2 százalékát, a felvett állami támogatás teljes összegét vissza kell fizetnie.
Ezzel szemben az országos listát állító pártok készpénzben kapják az állami kampánytámogatást, minimum 149,25 millió forintot, ami akár 597 millióra is feltornázható több egyéni jelölttel. Az új választási rendszerben könnyített feltételeknek köszönhetően ugyanis a pártoknak mostantól elegendő az országos listaállításhoz 13 500 aláírás, 53 ezerrel pedig az összes egyéni kerület lefedhető - eddig ugyanehhez 132 ezer ajánlószelvény kellett.
A minden választókerületben jelöltet állító pártok - bármiféle eredményességi küszöb vagy más garanciális szabály nélkül - 597 millió forint kampánytámogatásra jogosultak. A legalább 80 egyéni körzetben jelöltet állítók 448, a választókerületek felében induló pártok 299, míg a körzetek negyedében egyéni jelöltet állító pártok 149 millió forintot kapnak. A közös listát állító pártok egynek számítanak, a támogatás elosztásáról nekik kell megállapodniuk. Most, a kormánypártok javaslata értelmében ezeket az összegeket fejelhetik meg további milliókkal.
Csakhogy eközben a pártokat továbbra sem kötelezik kampányköltéseik tételes bevallására - emlékeztettek a civilek. Egy esetleges sikertelenség esetén még a mostani módosítást követően is csak a jelöltjeiktől átvett egymilliós támogatást kellene visszafizetniük, a pártlista után járó több százmillió forintot pedig akkor is megtarthatják, ha egyetlen szavazat sem érkezik a listájukra - írták.
A TI és a PCI fenntartja javaslatát: a törvénynek rendelkeznie kell arról, hogy a pártok kincstári kártyán kapják meg a központi kampánytámogatást és az egyéni képviselőjelöltekhez hasonlóan csak a kincstári kártyán költhessék el az állami apanázst, valamint hozzájuk hasonló szigorral számoljanak el kampányköltéseikről. Ha pedig a pártok a választáson nem szerzik meg a szavazatok legalább egy százalékát, a teljes központi kampánytámogatást legyenek kötelesek visszafizetni.
Mérlegen a szabályozás
Pozitívumok
- A kampányköltség új plafonja a jelenlegi egymillió forint ötszöröse: jelöltenként ötmillió forint
- Egy egyéni képviselőjelölt egymillió forint állami támogatást kap kincstári kártyán, de arról nem vehet föl készpénzt
- A jelölteknek a választási eredmény jogerőre emelkedését követő 15 napon belül tételesen el kell számolniuk
- Az egyéni jelölteknek vissza kell fizetniük az állami kampánytámogatást, ha a voksok két százalékát sem szerzik meg
Negatívumok
- Az országos listát állító pártok készpénzben kapják a központi támogatást
- A pártok több százmillió forintos támogatását akkor sem kell visszafizetni, ha egyetlen szavazat sem érkezik a listájukra
- A jogszabály nem kötelezi a pártokat a kampányköltségeikkel való tételes elszámolásra
- Az egyéni jelöltek - a legújabb tervek szerint - fel is ajánlhatják majd az őket indító pártok számára az állami támogatást
- Az Orbán-kormány egészen a voksolás napjáig korlátok nélkül népszerűsítheti magát közpénzből
- Továbbra sem sért majd törvényt az a párt, amely valamelyik "haveri" civil szervezettel kampányoltat
- Minisztériumok, önkormányzatok vagy állami vállalatok is leadhatnak kormánypárti hirdetéseket
- Az óriásplakátok tarifáit még mindig titokban lehet tartani, így a hirdetők között különbséget lehet tenni