Orbán Viktor miniszterelnök és Deutsch Tamás, az MTK elnöke (nem mellékesen Fidesz-tag) szombaton a magyar sport fellendítését célzó intézkedésről tett hangzatos bejelentést.
A kormány stratégiai megállapodást kötött a kék-fehér egyesülettel, ennek értelmében 2020-ig évi 300 millió forintos támogatásban részesül, 5 milliárd értékben fejlesztik létesítményit, ráadásul elengedik felhalmozott tartozását.
De nem csak az MTK-nak! A többi fővárosi egyesülettel (BVSC, FTC, Honvéd, Újpest, Vasas) ugyancsak stratégiai megállapodást szignálnak, s a kabinet jóvoltából azok szintén megszabadulnak tartozásaiktól.
A sport a gyerekeink érdekeit szolgálja, és a gyerekeinkre költeni nincs az a pénz, ami sok lenne - érvelt a sportberuházások fontossága mellett aznap délelőtt a kormányfő, még Szolnokon, a helyi Vízilabda Aréna avatásán.
Ellenben a probléma nem csak abból áll, hogy mi sok, meg mi a kevés? Eleve azt se tudni, mennyi az annyi? "Lehet tudni, hogy a hat sportegyesületnek mennyi az össztartozása?" - kérdeztük két sportközgazdásztól. "Nem" - válaszolta egyöntetűen Dénes Ferenc és Muszbek Mihály.
"Amennyire én tudom, ennek vizsgálata most kezdődik meg" - tette hozzá Dénes. Mindketten úgy vélték: noha a múltban többször előfordult, hogy a profi futballklubok adósságát a kormány elengedte, ezúttal a budapesti labdarúgó csapatokat működtető gazdasági társaságok nem érintettek.
Még a Ferencvárosé sem, jóllehet a zöld-fehérek csapata az egyesület égisze alatt működik, ellentétben például a Honvéddal, amelynél a futballszekció George F. Hemingway tulajdonában van.
"Két külön jogi személyről van szó" - mutatott rá Dénes, Muszbek pedig ezt azzal egészítette ki, hogy az FTC futballszakosztálya zrt. formában működik, aminek esetében a tulajdonos nem pumpálhat nyakra-főre bele pénzt, ennek hivatalos módja a tőkeemelés.
Mindenesetre legalábbis meglepetést keltene, ha a labdarúgást szent tehénként kezelő kormány a zöld-fehér anyaegyesületet megtámogatná, a "gyereket" meg hagyná, had szenvedjen a teher alatt, miközben a futballrészleg tudvalevően több százmillió forintos tartozást halmozott fel, az elnököt meg Kubatov Gábornak hívják, aki a változatosság kedvéért szintén fideszes politikus...
"Akárhogy is van, én a két dolog között nagy különbséget nem látok. Rosszat csinálnak rosszul!" - nyilatkozta lapunknak Kolláth György alkotmányjogász, sportjog oktató.
Rámutatott, a be nem hajható adótartozás leírható, a pénzügyekért felelős miniszter olykor méltányossági okból, jogszabállyal elengedhet tartozásokat, de ezúttal erről szó sincs.
"Adekvát okot kell találni! Miért, hogyan, kinek a hibájából keletkezett az adósság? Vizsgálta ezt valaki? Meddig mennek vissza az időben? Miért csak a budapesti klubokról van szó? Jogszabályt hoznak erre? És mi van, ha a vidéki egyesület gyorsan a fővárosba költözik?
Ugye a létesítménye ettől még maradhat ott, ahol van! Ahogyan a kormány ezeket az ügyeket kezeli, úgy koszos kft-kkel, betéti társaságokkal nem szokás bánni" - szögezte le a szakértő.
Nyomatékosította: értő rendszerszemlélet, tisztességes előfeltételek, mérlegek és számadások, fontossági sorrendek, hiteles eredmények és józan arányok nélkül, majomszeretettel viszonyulnak a sporthoz.
Nem törődnek azzal, hogy az intézkedés diszkriminatív, hogy a vidékiek joggal hőböröghetnek, hogy a burkolt állami támogatást az EU tiltja.
"Vajon elgondolkodott-e bárki azon, mire ösztönöz az adósság elengedése? Arra, hogy nem muszáj fizetni, jön a kormány, és kifizeti helyettem. És egyáltalán: milyen jogon engedik el ezt a pénzt? Ez nem a kormány pénze, hanem az adófizetőké.
Plurális demokráciákban a közpénzeket célszerűen, hatékonyan, eredményesen, takarékosan és átláthatóan kell felhasználni. Itt mind az öt megbukik.
Ha volna független Számvevőszék, azonnal vizsgálatot kellene kezdeményeznie. Ebben a történetben a kormány cinizmusa nyilvánul meg: bármit megtehetünk és bármit meg is teszünk."