ÁSZ;kitüntetés;Schmitt Pál;

- Félti a tekintélyét az ÁSZ, miután kitüntette Schmitt Pált

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) visszautasítja azokat a támadásokat, amelyek az intézményt és a korábbi köztársasági elnököt, Schmitt Pált érték a neki adományozott Hagelmayer István-díj miatt.

Emlékeztettek, az ÁSZ október 28-án Hagelmayer István-díjat adományozott Schmitt Pálnak. Majd azt követően a kitüntetésével kapcsolatban "a valós és tényszerű híradások mellett sajnálatos módon nemtelen, Magyarország választott vezetőinek tisztességét kétségbe vonó, a magyar jogállamiság és demokrácia alapjait kikezdő cikkek is napvilágot láttak" - írta az ÁSZ.

A számvevőszéki közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy  az ÁSZ elnökének és alelnökének megválasztásakor Schmitt Pál volt az Országgyűlés elnöke, akinek kiemelt szerepe volt abban, hogy az ÁSZ esetében "a törvényes működés hamar, szinte rögtön" az új Országgyűlés megalakulását követően helyreállhasson.

Az ÁSZ korábbi elnökének, Kovács Árpádnak 2009. december 9-én járt le a mandátuma, azaz ezt követően 2010. július 5-ig a szervezetnek nem volt választott vezetője - írták.
Hangsúlyozták, Schmitt Pál volt a köztársasági elnök, amikor az Országgyűlés megalkotta az új számvevőszéki törvényt, és "Schmitt Pál volt az, aki hazánk legfőbb közjogi méltóságaként aláírásával szentesítette a jogszabályt".

Az új számvevőszéki törvény az első volt az Országgyűlés által elfogadott sarkalatos törvények közül, ezzel is rámutatva a közpénzügyi ellenőrzés jelentőségére - olvasható a számvevőszéki közleményben.
A jogalkotás figyelme - mint írták - "nem véletlenül" fordult ilyen korán a közpénzek felhasználásának ellenőrzését ellátó intézményrendszer felé, Magyarország ugyanis sajnálatos módon a nem kellően erős jogosítványokkal ellátott kontrollintézmények "szeme előtt" jutott el 2008-ban a közpénzügyi és gazdasági összeomlás határára.

Elengedhetetlen volt tehát a számvevőszéki törvény újraalkotása - mutattak rá, majd úgy folytatták: ez történt meg 2011-ben, amikor az Országgyűlés egy olyan törvényt fogadott el, Schmitt Pál pedig egy olyan jogszabályt helyezett hatályba, amely "nemzetközi szinten is példás függetlenséget és átláthatóságot biztosít" az ÁSZ-nak, illetve a számvevői jogosítványok megerősítésével "véget vetett a következmények nélküli ellenőrzések korszakának".

Az ÁSZ írt arról is, hogy a Hagelmayer István-díj történetében nem példa nélküli a pénzügyekkel csak áttételesen foglalkozó, választott vezetők, közjogi méltóságok kitüntetése. A díj első kitüntetettje Szabad György volt, az akkori Országgyűlés elnöke.
A közlemény szerint Schmitt Pál a díjjal járó pénzjutalmat a Szemem Fénye Alapítványnak adományozza. Ezzel Schmitt Pál követte az ÁSZ közéleti díjazottainak hagyományát - írták.

Az ÁSZ a közleménye végén azt írta: "kérjük a kritikát megfogalmazókat, hogy a jövőben tartózkodjanak az Állami Számvevőszék tekintélyét romboló, függetlenségét sértő, alaptalan és igaztalan kijelentésektől, ezekkel ugyanis kikezdik a magyar demokratikus jogállamiság alapjait, amivel minden magyar polgárnak kárt okoznak."

Miközben a Fidesz abszurd törvényt alkot a hajléktalanság tiltásáról, addig egy másik intézkedéssel emberek tömegeit taszítja hajléktalanságba - írja közleményében Harangozó Tamás az MSZP frakcióvezető-helyettese.