15:08 - Ennyi
Doncsev András állítása szerint türelmesen magyarázza, hogy minden szabályszerű, Hoffmann Rózsa az ilyen esetekben saját hatáskörében dönt, az államtitkári verdikt ellen pedig apelláta nincs.
15:06 - Háromoldalas győzelem
Nyakó István egy BAZ-megyei iskolaigazgató kinevezéséről beszél, a procedúra során a közvélemény egységesen az egyébként épp hivatalban lévő igazgatónőt támogatta, az önkormányzatokkal egyetemben. De mindez hiába, ugyanis a tárca felülírta a "népakaratot", annak ellenére, hogy a végül győztesnek kihozott aspiráns egy háromoldalas vázlattal próbálkozott. Mi indokolta a döntést?
14:52 - Dologzzanak ingyen, akkor lesz 11 hónapon át 22800 forint
Soltész Miklós szerint nincs a jövőben liberális segélyosztás, nem lesz még egyszer olyan, hogy munka nélkül ugyanannyit lehet keresni, mintha valaki otthon henyél egész nap. Az államtitkár arról nem beszél, hogy a 22800 forint a minimálbérnek mintegy harmada. Szerinte a 30 napos munka rendben van - mert önkéntes tevékenységgel is teljesíthető. (Azaz, aki ingyen dolgozik egy hónapot, az 11 hónapon át jogosult az említett 22800 forintra.)
14:50 - Mi lesz sok százezer emberrel?
Szél Bernadett szerint immár a munkanélküliek 55 százaléka nem részesül semmilyen ellátásban, azaz 300 ezer ember egyetlen állami fillére sem számíthat. Munkahely pedig nincs, és a közmunkaprogramok sem hoznak létre ilyet. Csakhogy aki nem dolgozik egy évben 30 napot (még ha rokkant is), az nem jogosult a havi 22800 forintos jövedelempótló támogatásra sem. Az LMP-s politikusok szerint több százezer ember nem lesz képes idén felmutatni az említett 30 napos munkát. Mi lesz ezzel a tömeggel?
14:43 - Csak csúsznak
Budai Gyula elöljáróban büszke arra, hogy jogászként dolgozik az agrártárcánál, már csak azért is, mert a föld szerinte a gazdaság egyik motorja. Az agrárállamtitkár szerint pedig csak az elhúzódó tél miatt eltolódott idénymunkák rontják a foglalkoztatási statisztikát, mindjárt minden rendben lesz. És amúgy is nyomban startolnak az ágazati statisztikák, amelyeknek hála, 100 ezer munkahely lesz.
14:40 - Miért hagyják elhalni?
Varga Géza szerint bármit is mond a kormány, egyre (konkrétan 11 ezerrel) kevesebb embernek ad munkát az agrárium - mégpedig akkor, amikor a zöldség- és gyümölcságazatban zajlik a betakarítás, illetve folyik a szüret. Azaz, a jobbikos képviselő szerint télen még sokkal súlyosabb foglalkoztatási bajokkal kell szembenézni. És Varga nem is érti, hogy az új jogszabályokból miért került ki a "földbirtokosok" foglalkoztatási kényszere. Szóval mit tesz a kabinet a vidék elhalása ellen?
14:34 - Lassan mondja: Rugalmas
Cséfalvay Zoltán szerint Gúr biztos nem is olvasta a Munka törvénykönyvét, csak utálja. A szakszervezeteket pedig senki nem szorítja vissza, sőt, a munkáltató még azt sem teheti meg, hogy felszólítja alkalmazottját, valljon színt, melyik érdekvédelmi tömörülés tagja. És amit a kormány csinál, az dinamikus foglalkoztatáspolitika, nem kirúgás-megkönnyítés.
14:30 - "Embereket az utcára" program
Mindegy, hogy egyetemi tanárról vagy építőmunkásról beszélünk-e, a jelek szerint a kormány az "embereket az utcára" programot hirdette meg, mondja Gúr Nándor. Hiszen, indokol a szocialista honatya, lehetőség van az indoklás nélküli kirúgásokra, a szakszervezetek leszerelésére. Egyszóval, senki nem védi a munkahelyeket és a munkavállalókat. Miért? És hol van a beígért 1 millió új munkahely?
14:10 - Mert nekik nem volt Gyurcsányuk
Cséfalvay Zoltán mint tanárember mondja, hogy a teljesítményt el kell ismerni - és ezt még az EB is megteszi. Mert a GDP arányos államadósság csökken, a kis- és középvállalkozások helyzete javul, a régió országai meg azért hasítanak, mert azokat nem tette tönkre egy Gyurcsány-kormány, ott a bruttó össztermék 50 százaléka körül mozog az államadósság.
14:06 - 68 százaléknyi legszegényebb
Volner János szerint a fél ország nyomorog, a GDP-növekedés csalóka, hisz a többletet elviszik a multik. És a GDP csak egyetlen negyedévben hízott, míg tavaly - az egész esztendőt nézve - 1,7 százalékkal csökkent. Közben, példálózik a jobbikos honatya, Lengyelország és Szlovákia gazdasága 1,9 százalékkal izmosodott, a balti államok pedig átvitték a 3 százalékot. Most csak Románia és Bulgária kullog Magyarország mögött, de pár év múlva ezek is beérik, mivel az ország 68 százaléka már most is Európa legszegényebb régióihoz tartozik.
14:00 - Adóriposzt
Cséfalvay Zoltán szerint 2003-ban is ugyanezzel a képlettel számolták a foglalkoztatottságot, úgyhogy a szocialisták ne háborogjanak. Az államtitkár a rezsiblöffről pedig csak annyit mond, hogy az MSZP-nek biztos érdekeltsége van valamelyik energiacégben, vagy éppen fordítva. Ja, és persze Cséfalvay elővezette - igaz, csak kérdés formájában -, hogy az MSZP meg akarja adóztatni az átlagkereseteket.
13:58 - Gátlástalan propaganda
Gátlástalan kormányzati propaganda dühöng az utóbbi napokban - mondja Mesterházy Attila. Az MSZP elnöke szerint Magyarország ugyanis nem az élen lovagol, hanem a szégyenpadon kucorog, az egy főre jutó GDP-t tekintve ugyanis már csak Romániában és Bulgáriában rosszabb a helyzet. A nagy húzóberuházásokhoz pedig nem sok köze van a kormánynak, hiszen a Mercedest is a baloldali kabinet húzta be. A munkahelyteremtésben már 300 ezer új állást kellett volna felmutatni a Fidesznek, ehelyett a versenyszférában egyre apad az alkalmazottak száma, úgyhogy azt a több százezer embert is számolja a statisztika, akik külföldön keresik a kenyerüket. Az egykulcsos adórendszer sok ezer forintot vett ki az emberek zsebéből, a rezsicsökkentés pedig csak rezsiblöff, ugyanis a megspórolt pénz sokszorosát veszi vissza különböző sarcok formájában az a kabinet, amelyik annyit költött a rezsihazugságra, amennyiből az összes eladósodott családot meg lehetett volna segíteni.
13:45 - Mennyit ér egy élet
Lukács Tamás arról beszél, hogy a debreceni egyetem klinikáján egy agyvérzéssel kórházba került, agyhalott nő 15 hetes magzatát mentette meg egy száz fős egészségügyi stáb. A KDNP-s honatya szerint igenis ezt kell tenni, mert ennyit ér egy élet. Arról nem is beszélve, hogy a halott anya szervei további négy embert mentettek meg. Lukács most köszöni mindenkinek, akik az életet szolgálják, akkor is, ha ezt sokszor méltatlan körülmények között kénytelenek tenni.
13:38 - Pénzőrzők a T. Házban
Győri Enikő szintén örül, hogy az EB-nek sárga lapot mutattak, az államtitkár szerint fontos, hogy az Országgyűlés bizonyította, jó őre a nemzet érdekének, és nem enged a lopakodó hatáskör-bővítésnek. A tervezet ugyanis arra épült, hogy évi 140 milliárd eurót síbolnak el a tagállamokban gazdasági bűncselekmények során, és bizony az EU-nak jelenleg nincs olyan fegyvere, amivel a bűncselekmények ellen fel tudna lépni. Ez a fegyver lett volna az Európai Ügyészség.
13:35 - Sárga lap az EB-nek
Hörcsik Richárd emlékeztet arra, hogy a T. Ház éppen egy hónappal ezelőtt mondta ki határozatban: sérti a nemzeti szuverenitást az az uniós jogszabálytervezet, ami az Európai Ügyészséget kívánja létrehozni. A fideszes honatya mindenesetre büszke arra, hogy a szubszidiaritás vizsgálat arra jutott, hogy az Európai Bizottság túllépte hatáskörét. Hál' istennek, az EB hajlandó felülvizsgálni álláspontját, ugyanis mintegy másfél tucat parlament ágált az Európai Ügyészség ötlete ellen, így elindult a "sárgalapos eljárás" az EB ellen.
13:31 - A mutyik miatt is az EU a hibás
A nemzetgazdasági miniszter rögvest vizsgálatot rendelt el a NAV-nál, védi a mundér becsületét Csáfalvay Zoltán. A kutakodás persze semmit nem talált, de az áfa-visszaigénylés uniós szabályozás alá esik, így vannak bizony kiskapuk, és ezeket nem zárhatják be a nemzetek jó kormányai. A NAV pedig egyébként ezerrel purgál, szemenszedett rágalom ezt kétségbevonni.
13:26 - Multimutyit kutya sem bánja
Schiffer András nem érti, miért sietett ki Varga Mihály a teremből, amikor ő éppen egy NAV-os botrányt akar a T. Ház elé tárni. Szíve szerint vizsgálóbizottsággal táratná fel a szövevényes ügyet, de az LMP-s honatya szerint az összes többi párt megfúrta a kutakodó grémiumot. Aztán Schiffer arról beszél, hogy Magyarországon ma 1700 milliárd forint sikkad el "be nem fizetett adó" formájában, és ebből vagy 1000 milliárd forintot szivattyúznak ki nagy hálózatok az országból egy esztendőben. Ha ezt a summát nem engedték volna elsikkadni a mindenkori kormányok, akkor nem lett volna szükség egyetlen megszorító-csomagra sem. Így viszont a kisember fizeti meg a multimutyik árát, és a kormányok ez ellen mit sem tesznek.
13:20 - Immár jó lesz, meg sok pici magyar
Aradszki András a KDNP-től immár bízik a jövőben, és szerinte fenntartható a gazdasági növekedés, a nép újra tud költeni, hiszen nőnek a reálbérek. Ez pedig azt jelenti, hogy pezsdül mindjárt a gyermekvállalási kedv is, úgyhogy sokasodik a magyar.
13:18 - Ez sarcolás
Józsa István szerint az MSZP-kormány a harmadik évében 3,9 százalékos növekedést produkált, a Fidesz-kabinetnek pedig ez az egyetlen "nyereséges" negyedéve. Ami pedig a könnyebb életet illeti, az nem segítség, hogy a kormány bevezeti a tranzakciós adót, a háromszorosára emeli, aztán egy kicsit enged belőle - ez adóztatás.
13:16 - Kifolyik
Matolcsy György 2010-ben 3 százalékos gazdasági növekedést ígért erre az évre, úgyhogy a kormány csak húzza meg magát a sok évnyi recesszió után, háborog Schiffer András. Az LMP-s képviselő szerint az építőipart csak a stadionépítés pörgeti, ráadásul a kis- és középvállatoknál nem marad semmi, a pénz kifolyik.
13:13 - A külföldiek kiviszik
Volner János jobbikos képviselő nem hatódik meg, szerinte a GDP-növekedés hasznát a külföldi vállalatok teszik zsebre, hiszen a nemzeti össztermék 0,5 százalékkal csökken, míg a GDP tényleg nő, de ez a növekmény el is hagyja az országot, példának okáért a Mercedes-beruházás miatt 1500 munkahely született ugyan, de az ország egy petákot nem lát. Amúgy az, hogy egy negyedév jobban sikerült, még nem olyan átütő öröm.
13:09 - Kicsináltuk a recessziót
Varga Mihály arról szól, hogy a harmadik negyedévben 1,7 százalékkal nőtt a gazdaság, mert minden ágazat jobban teljesít. Aztán a nemzetgazdasági miniszter úgy finomít, hogy a mezőgazdaság, az építőipar, illetve az ipar izmosodik egy kicsit. Azt Varga sem vitatja, hogy az agrárium érdemben nem teljesít jobban, csak az aszályt úszta meg. Arról nem szól, hogy az építőipart a kormányzati beruházások húzzák, azt viszont mondja, hogy az ipart egy csöppet az autógyárak pörgetik fel - azaz a tárcavezető szerint annyi a recessziónak, és megelőztük a cseheket, a lengyeleket, és sok mindenki mást. Úgyhogy Varga azt várja, hogy megugrik a háztartások fogyasztása, és lazul a 2014-es év.
13:03 - Szómágia versus valóság
Az ellenzék korántsem osztozik a kormánypártok hurráoptimizmusában, úgyhogy Mesterházy Attila megpróbálja áttörni a propaganda vasbeton falát, illetve az LMP éppen gyalázatot készül lemosni.
13:01 - A Fidesz mindjárt a szócsúcsra ér
Varga Mihály kedvező gazdasági adatokról beszélve használja ki a kormánynak biztosított parlamenti szókeretet, a Fidesz pedig az Európai Bizottságot dorgálja.