;

Szilvásy György;Varga Béla dandártábornok;

- Börtön fenyegeti a Szilvásyt elengedő hadbírót

Több év börtönbüntetés fenyegeti a Szegedi Törvényszék katonai tanácsa előtt csütörtökön kezdődött büntetőperben azt az egykori hadbírót, aki korábban nem küldte előzetesbe Szilvásy Györgyöt. Lapunk derítette ki, hogy Varga Béla dandártábornok ellen több eljárás is indult, miután 2011 végén nyugdíjazták.

Ez néhány hónappal azután történt, hogy nyomozati bíróként nem találta megalapozottnak az úgynevezett kémügyben a volt titokminiszter elleni gyanút, ezért - az ügyészség indítványát elutasítva - nem rendelte el Szilvásy előzetesét. Pere nem nyilvános, az egész eljárást államtitokká nyilvánították. Így csak annyit tudni, hogy a "kémügy" nyomozati bírójaként egy alkalommal a tárgyalóterembe menet a hóna alatt tartott ügyiratok mappáján kilátszott a szintén titkosított ügy felirata, amit a vádhatóság gondatlanságból elkövetett államtitoksértésként értékelt. Ezért egy év börtönt is kaphat.

Egy másik eljárás azért indult ellene, mert a "kémügy" negyedrendű vádlottja esetében "kicsúszott" a határidőből és késve döntött P. László előzetesének meghosszabbításáról, akit így néhány órán át jogellenesen tartottak fogva. Érdekes, hogy korábban a Hunvald-ügy elsőrendű vádlottját, Gál Györgyöt az ügyészség, majd a bíróság kétszer fél évre előzetesben "felejtette", ám ennek nem volt következménye. Vargát az ennél jóval rövidebb ideig tartó késlekedése most 5 év börtön fenyegeti.

A volt hadbíró elleni vádat az MSZP korábban koncepciósnak nevezte, mondván: róla "minden szakmabeli tudja, hogy szálka a Fidesz szemében, mert szakmai meggyőződése miatt legutóbb is szembe mert menni a kormány politikai leszámoló hadjáratával". A Demokratikus Koalíció pedig ügyét "az orbáni hazugságszolgáltatás új botrányaként" jellemezte, amellyel példát akarnak statuálni.

Dőreség nem látni, hogy a színházigazgatókkal kapcsolatos döntések politikai fogantatásúak. Ha pedig eleve eldöntött az eredmény, akkor mindegy, kik és mit szavaznak. Erről is beszél lapunknak Vitray Tamás, akinek napjainkban nincs túl jó kedve. A Kossuth-díjas televíziós elfogadja ugyan, hogy a felgyorsult világban megváltoztak a műsorkészítés szabályai, de ezt ő már se nézni, se művelni nem tudja. Műsoraival egykor iskolát teremtett, ám úgy látja, arra a tudásra és annak művelőire ma már nincs szükség.