sajtó;Fővárosi Ítélőtábla;Molnár-Lakos per;

- Megsértődött a bíróság a híradásokon

Megfeddte a Fővárosi Ítélőtábla a sajtót, amiért a Molnár-Lakos perről olyan, "a másodfokú döntést elhamarkodottan minősítő" véleményeket közöltek, melyek "rontják a bíróságok működésébe vetett közbizalmat".

Nemrég Molnár Gyula volt MSZP-s polgármestert és helyettesét, Lakos Imrét bűnösnek mondta ki az ítélőtábla hivatali visszaélésben egy ingatlanügy miatt, pedig első fokon bűncselekmény hiányában még felmentették őket. Az ítélőtábla figyelmeztetett: a nem jogerős ítélet - az eljárás a Kúriára került - írásba foglalt indokolása még nem ismert, holott "a döntés alapjául szolgáló tények összességét az ítélet írásba foglalt indokolása tartalmazza, az értékítélet megalkotásakor így nem hátrány ennek alapos ismerete".

Eszerint az Ítélőtábla elvárná, hogy a sajtó addig ne kommentáljon, értékeljen egy ítéletet, amíg az nincs leírva. Mivel ez a lapunknak nyilatkozó szakértők szerint akár több hét is lehet, nyilvánvaló képtelenség, amit a bíróság elvár. Ráadásul logikátlan is, hiszen ez alapján a tábla most nem támadhatná a sajtót elhamarkodott minősítéssel, hiszen ez az ítélet írásba foglalásáig a részükről szintén elhamarkodott minősítés lenne. "Minden megszólalás arra utalt, szakszerűtlen, politikailag determinált döntés született" - panaszkodott az ítélőtábla, hozzátéve: az utóbbi évtizedekben egyre többet hallani ilyet. Ez utóbbi azonban erős csúsztatás, mert az igazságszolgáltatás esetleges pártosságát felvető hangok nem az utóbbi évtizedekben, hanem leginkább az utóbbi három évben erősödtek fel - tették hozzá.

A szavak nagy ereje abban áll, hogy gyorsan lehet velük hatást elérni, ráadásul úgy, hogy a kapcsolódó képzettársítások automatikusan ugranak be. Ha egyszer beégetik, hogy a rezsicsökkentés a Fidesz akciója, akkor ez a képzet kapcsolódik hozzá, amit nem lehet önkényesen megváltoztatni - egyebek között erről is beszél Kálmán László nyelvész.