BRFK;Oktatási Hivatal;iskolarendőr;

- Fogdára kerülhet a diák, ha messze az iskola

Előállíthatják a rendőrök azokat a tanítási időben igazolatlanul közterületen vagy nyilvános helyen tartózkodó kiskorúakat, akiknek iskolába kisérése a "tanintézet jelentős távolsága miatt" nem megoldható - egyebek közt ez derül ki a Budapesti Rendőrfőkapitányság (BRFK) módszertani lapjából, amely az "iskolakerülő gyermekkorú személy" ellenőrzésének eljárását taglalja.

Mint ismert, a Pintér Sándor belügyminiszter által kezdeményezett, az Országgyűlés kormánypárti többsége által tavaly megszavazott "iskolakerülés elleni" törvénycsomag értelmében idén január 1-től az iskolaigazgatóhoz kísérheti a rendőr azt az általános iskolás, 14 év alatti diákot, aki "nem tudja hitelt érdemlően igazolni", hogy engedéllyel hiányzik a tanításról vagy a kötelező iskolai foglalkozásról, és nincs vele nagykorú személy. Ilyen írásos igazolást az iskola, az orvos vagy a szülő állíthat ki.

A BRFK módszertani lapja szerint a kiskorú ellen rendőri intézkedés akkor kezdeményezhető, ha "az észlelt körülményekből arra lehet következtetni" - vagy a rendőrnek információja van róla -, hogy a tanuló engedély nélkül van távol vagy távozott az iskolájából. A diákot a rendőrnek először igazoltatni kell, azaz ellenőríznie kell tanulói jogviszonyát a diákigazolványa vagy az ellenőrzője, illetve az Oktatási Hivatal telefonos megkeresése alapján.

A távolléti igazolás csak ezután kérhető el, amelynek hiánya esetén a rendőri ügyeleten keresztül kell felvenni a kapcsolatot a tanuló oktatási intézményével, majd az igazgatóval való kapcsolatfelvétel után a gyereket vissza kell kísérni az iskolába. A diák "átadását" egy elismervény kitöltésével kell igazolni.

Ha viszont az érintett iskola jelentős távolsága miatt - a szabályzat nem részletezi, mi számít "jelentősnek" - a fiatalt elő kell állítani, akkor a rendőrségi törvény vonatkozó része értelmében a diákok legfeljebb 8 órán át tarthatják fogva a hatóságok. "Ha az előállítás célja még nem valósult meg", vagyis nem sikerült felvenni a kapcsolatot a szülőkkel vagy az iskolával, indokolt esetben ezt az időtartamot a rendőri szerv vezetője egy alkalommal 4 órával meghosszabbíthatja.

Szeptember óta egyébként már az iskolákon belül is tartózkodhatnak rendőrök. Tanévkezdéskor mintegy 200 "problémás" iskolába vezényelt a Belügyminisztérium "bűnmegelőzési tanácsadókat", akik vélt vagy valós szabálysértések és bűncselekmények esetén fizikai kényszerintézkedésekre is jogosultak.

A NAV Közép-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága befejezte a nyomozást egy tatabányai cégcsoport ügyében, mely őrzés-védelemmel, valamint munkaerő-közvetítéssel foglalkozva összesen 3,7 milliárd forint adót és egyéb járulékot csalt el az államkasszából - mondta el a szervezet sajtóreferense csütörtökön.