A felhívás rendkívül sürgős, miután a jelentések szerint a tájfun sújtotta térségben nincs áram, tiszta víz, elegendő élelem és gyógyszer sem.
„Minden egyes nappal gyermekek ezrei válnak egyre gyengébbé és egyre kevésbé ellenállóvá a betegségekkel szemben” – mondta el Tomoo Hozumi, az UNICEF Fülöp-szigeteki képviselője. „A víz- és csatornarendszer összeomlott, otthonok és iskolák semmisültek meg, ami rendkívül veszélyes helyzetet teremt a gyermekek számára, akiknek most sürgős segítségre van szükségük.”
Az első szállítmányok, köztük hordozható WC-k már megérkeztek Taclobanba, és úton van az a teherszállítmány is, amely tisztálkodási eszközöket, oktatási és szabadidős eszközöket juttat el a térségbe.
Napról napra nyilvánvalóbb, milyen nagy szükségben élnek jelenleg a gyermekek és édesanyák a katasztrófa sújtotta területeken.A víz- és csatornarendszer, valamint a higiéniai ellátás szinte teljes egészében megszűnt, az elöntött vezetékek és az elektromos áram hiánya miatt pedig lehetetlenné vált a vízszivattyúzás és víztisztítás. A biztonságos vízellátás kulcsfontosságú a betegségek megelőzése szempontjából, amelyek alultáplált gyermekeknél halálos kimenetelűek is lehetnek. Számos egészségügyi létesítmény és szülészeti klinika megsemmisült, így az egészségügyi ellátás nagyobb igénybevételnek lesz kitéve, és különösen fenyegetővé válik a gyermekágyi és újszülött-halálozások veszélye.A becslések szerint 100 000 öt éves kor alatti gyermek és 60 000 terhes anya otthonát pusztította el a tájfun. Az anyasági feladatok és a gyermektáplálás, pl. szoptatás zavartalanságának hiánya, valamint a víz- és csatornaellátás megszűnése a fiatalabb gyermekek alultápláltságához vezethet, különösen a rendkívül szegény térségekben, ahol jelenleg 2000 család küzd az életben maradásért.
A becslések szerint mintegy 2,8 millió óvodás és iskolás korú gyermek veszítette el az otthonát. A katasztrófa által leginkább sújtott térségben, Kelet-Visayasban több mint 3000 iskola és 2400 napközi otthonos intézmény rongálódott meg.A lerombolt otthonaikat és iskolákat elhagyni kényszerülő családok és közösségek tömeges kitelepítése növeli a gyermekekkel szembeni visszaélések és a gyermekek kizsákmányolásának kockázatát.
Az UNICEF erőforrásainak kihasználtsága már a tájfun megérkezése előtt is teljes volt. A Fülöp-szigeteken dolgozó 90 fős csapat jelen volt az október 15-i, 3,2 millió embert érintő boholi földrengés helyreállítási munkálatainál is. A Haiyan tájfun megérkezése előtt az UNICEF által 2013-as évre megfogalmazott közel 30 millió dolláros felhívásra csak az összeg 13 százaléka folyt be. Az újabb, 34,2 millió dollárt célzó felhívás 63,5 millió dollárra emeli a teljes támogatási szükségletek összegét.