Kossuth-díj;életjáradék;Magyar Mozgókép Mestere;Magyar Művészeti Akadémia;Nemzet Művésze Díj;Nemzet Művésze Díj Bizottság;

- Életjáradék az MMA-tól

A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) bázisán jön létre az új elismerés, az életjáradékot adó Nemzet Művésze Díj. A díjat a 65. életévüket betöltött  - táncművészek esetében 50. évüket betöltött - Kossuth-díjas művészek kapják meg, egyidejűleg legfeljebb 70, a különböző művészeti ágak - köztük a színházművészet, irodalom, zeneművészet, táncművészet, képzőművészet, iparművészet, népművészet - területén jelentős értéket létrehozó alkotónak adományozhatják.

A parlament várhatóan a jövő héten kezdheti meg a törvényjavaslat tárgyalását. A törvény elfogadása után a jövő év elején kezdődhet meg a részletek kidolgozása. A díjat 2014 novemberében oszthatják ki először - mondta videoüzenetében Halász János kultúráért felelős államtitkár.

A parlament előtt fekvő törvényjavaslat szerint a díj össze a mindenkori minimál nyugdíj huszonháromszorosa lesz. Az idei összeget figyelembe véve:  655 ezer adómentes forint.

Az elismerést a Nemzet Művésze Díj Bizottság ítéli oda, amelynek tagjait az MMA elnöke és a kultúráért felelős miniszter kéri fel legfeljebb három évre.

A bizottságot 11 Kossuth-díjas művész alkotja, elnöke az MMA mindenkori elnöke, amennyiben ő is Kossuth-díjas. Fekete György a második Orbán-kormánytól megkapta a Kossuth-díjat.

A tervezet szerint 11 fő a színházművészet, 12 fő az irodalom, 10-10 fő a zeneművészet és a képzőművészet, 6-6 fő a filmművészet és az építőművészet, 3-3 fő a táncművészet és a népművészet, 7 fő az iparművészet, valamint 2 fő a fotóművészet területéről részesülhet egyszerre a díjból

A kormány még tavaly decemberben döntötte el, hogy az MMA "kultúrstratégiai szerepének megerősítése érdekében" díjat hoz létre Nemzet Művésze néven. 

Ebbe olvadt volna bele ugyanis a kormányhatározat szerint a Nemzet Színésze cím, a Magyar Mozgókép Mestere díj és a Magyar Állami Operaház Mesterművésze díj is.

A tervezet szerint azonban ezek az elismerések megmaradnak és függetlenek lesznek a vitatott tekintélyű MMA-tól, s egy alkotó csak az egyik forrásból kaphat havi apanázst.

A Spinoza Színházban játssza újra Vári Éva a Rose című monodrámát. A színésznő szerint olyan időket élünk, amikor Rose élete újra átgondolásra érdemes. Végig kellene gondolni, hogy emberek miként bánnak egymással. Tudomásul kellene vége venni, hogy nincs olyan eszme, vagy vallás, amelynek az érdekében egyetlen embert is meg lehetne ölni.