Elmondta: azért kezdeményeznek versenyjogi vizsgálatot Brüsszelnél, mert tudni szeretnék, nem minősül-e tiltott állami támogatásnak az üzlet. A pártelnök szerint annak ellenére fizetett 280 milliárd forintot az E.ON-nak az állam, hogy a gázüzletág részvényeinek piaci értéke mindössze 110 milliárdot tett ki.
Bírálta azt is, hogy a vételáron felül további 60 milliárdot fordítottak a tározókra. Mesterházy azt hangsúlyozta, hogy bár a kabinet gyakran bírálja a multinacionális vállalatokat, az E.ON-t mégis extraprofittal jutalmazza.
Mesterházy szerint ennek az „extraprofitnak” jobb helye lenne a családtámogatásban, az oktatásban vagy a szociális szférában.
Magyarország ugyanis újra több millió szegény országa lett, az elmúlt három év nyerteseinek szinte csak a trafik-, illetve földmutyi résztvevői és Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester tekinthetők, akinek a sikere szerinte a Google, vagy a Facebook sikerével mérhető össze.
A pártelnök szerint a magyar kormány az utóbbi időszakban gátlástalan sikerpropagandába kezdett, ami csak a magyar valóság eltakarásáról szól.
A valóságban ugyanis sok vesztese van az Orbán-kormány politikájának. Ma több mint kilencszeres a leggazdagabb és a legszegényebb társadalmi réteg közötti különbség, egyre nő a gyermekéhezés, a családok negyvenhét százaléka pedig immár a szegények közé tartozik.
A kormány kettős mércét alkalmaz, amikor a multinacionális cégek és az extraprofit ellen kampányol, hiszen az E.ON magyarországi gáztározóiért jelentősen felárat fizetett, hazug indokokkal.
A pártelnök hozzászólásra nem az NGM illetékese válaszolt a kormány nevében, hanem Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztérium szociális és családügyért felelős államtitkára.
Soltész szerint a pártelnök elárulta, hogy a szocialisták "a következő hónapokban is hazaárulásra készülnek". Hozzátette: az MSZP a kormányváltás óta ahol lehetett támadta az országot.
„Csak a balhé, csak a hazaárulás” – harsogta a kormánypártiak tapsától kísérve az államtitkár, aki nyílt hazugságnak nevezte az elhangzottakat, mert mint mondta, úgy fizettek 260 milliárd forint plusz áfát a gázüzletágért, hogy azt egy független vagyonértékelés során 400 milliárd forintra becsülték.
Úgy vélte: a szocialistáknak az fáj, hogy olyan lépést tett a kormány, amire ők maguk nem voltak hajlandóak. Hozzátette: „önök nem voltak képesek rezsit csökkenteni az elmúlt nyolc évben”, inkább az egyes embereket is eladósították.
(Azt érdemes megjegyezni, hogy az E.ON megvásárlását - árat és időzítést nem tekintve - az tette lehetővé, hogy az előző szocialista kormány elővásárlási jogot szerzett a német energiakonszern gázipari leányvállalataira. a szerk.)
A bejelentésre reagálva később Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: a szocialisták Brüsszelben támadást indítanak a rezsicsökkentés ellen, és arra kérte az MSZP vezetőjét, fontolják meg tervüket, és végre egyszer álljanak a magyar érdek oldalára a külföldi helyett.
Józsa István, a szocialisták gazdasági ügyekért felelős frakcióvezető-helyettese lapunknak kijelentette: ha többletként kifizetett közel 200 milliárdot visszakapja az MVM, abból lehet fejleszteni, rezsit csökkenteni. Az MSZP ezt szeretné. Hozzátette: az E.ON-nal kapcsolatos vizsgálatnak megvannak az európai versenyjogi keretei.