Mintegy 53 milliárd forintba fog kerülni az adófizetőknek a tankönyvkiadás államosítása Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter javaslata szerint - értesült az Index. A hírportál szerint a tárcavezető 2016-ig szóló tervet terjesztett a kormány elé, amelynek célja a közoktatási tankönyvgyártás-, és ellátás teljes államosítása. Balog javaslata szerint a 2014-es őszi tanévkezdésre akkor biztosíthatná új állami kiadó a könyveket, ha addig megvásárolnának egy vagy két jelenleg is működő, magántulajdonú céget, és azt, vagy azokat összevonva működtetnék tovább. Cégvásárlásokra a tervezet összesen 10 milliárd forintot irányozna elő, amivel "szerencsés" - vagy inkább jól értesült - magánszemélyek járhatnak majd jól.
Miután ugyanis egy szeptember végi kormányhatározat arra utasította Balog Zoltánt, hogy készítse elő a tankönyvkiadás államosítását, október elején a finn tulajdonú Sanoma már be is jelentette: eladta részesedését a legnagyobb hazai tankönyvkiadót, a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadót is birtokló NTK Holdig Zrt.-ben. Sajtóhírek szerint a vevők a cég menedzsmentjének egyes, magyar állampolgárságú tagjai voltak, akik már első közleményükben hangsúlyozták, hogy a kiadó újra "százszázalékos magyar tulajdonba" került, és "a vállalat továbbra is a nemzeti köznevelési rendszer megújulásához szükséges minőségi tananyagok elkészítését tekinti legfontosabb feladatának".
Csak sejteni lehet, hogy az NTK új tulajdonosai előre tisztában voltak azzal, hogy a kormány a cég megvásárlására készül, ezért az államnak való továbbadási szándékkal vették meg azt a finn tulajdonostól. Ezt erősítették meg egyébként az Index forrásai is, akik szerint az új Nemzeti alaptanterv tantárgyi bizottságait vezető szakemberek nagy része is NTK-s tankönyvek szerzője, ami komoly versenyelőnyt jelent a cégnek (Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár pedig majd egy évtizeden keresztül volt a kiadó felügyelőbizottsági tagja). A Sanoma elnök-vezérigazgatója, Harri-Pekka Kaukonen a kiadóban való részesedése eladását "a magyarországi oktatási szektorban hosszú ideje tapasztalható kedvezőtlen feltételekkel" indokolta, tehát valószínűleg a cégvezető is tisztában volt azzal, hogy a kormány - ha kell - erővel alakítja át a tankönyvpiacot.
Bár az erőforrás tárca egyelőre nem cáfolta az Index információit, egy valami bizonyos: a tankönyvterjesztésben nem bizonyult szerencsés döntésnek az államosítás. Bár a közoktatási tanév már több mint két hónapja elkezdődött, a monopolhelyzetbe hozott, állami tulajdonú Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) még mindig nem szállította ki az összes tankönyvet azok tulajdonosainak, holott a könyvcsomagok árát - a korábbi gyakorlattal ellentétben - már nyáron befizettették a szülőkkel.
Tankönyvhiányból is jobban teljesít a kormány - összegezte a helyzetet az MSZP elnökségi tagja. Bangóné Borbély Ildikó szerint pártja a gyors megoldás érdekében azt javasolja, a Kello fizesse vissza az eddig ki nem szállított tankönyvek árát, hogy a szülők saját maguk szerezhessék be azokat. Így minden diák belátható időn belül hozzájutna a könyvéhez. Mivel a politikus szerint az állami cég eddig egyetlen kiszállítási időpontot sem tartott be, a súlyos szakmai hibáért, valamint "a gyerekek, a családok, és a pedagógusok semmibevevése" miatt meg kellene nevezni az ügy személyi felelőseit.