A mostanáig valóságnak hitt eset nem történt meg. Welles akkor a CBS rádiótársaságnak dolgozott, és azzal az ötlettel állt elő, hogy tűzzék műsorra a H.G. Wells írta regénynek, a "Világrészek háborújának" adaptációját.
A csatorna könnyű zenét sugárzott, majd megszakította adását, közölte, hogy New Jersey államban zöldszínű Mars-lakók jelentek meg, rakétákat robbantottak, mielőtt önmagukat fölfalták volna.
A hírt többször ismételték, rémzenét sugároztak hozzá, majd Orson Welles "űrkutatóként" közvetített az állítólagos helyszínről. Az adás hatására, (a mai napig a történet hiedelem maradt), azzal kiegészítve, hogy hatására amerikaiak milliói hagyták el félelemből otthonaikat, kerestek menedéket a természetben.
A két professzor most ezt cáfolta meg erőteljesen. Az eset megtörtént, írják publikációjukban, csak nem így. Tömeghisztéria azért sem lehetett, mert azon az estén, egy másik rádióhullámon éppen humoros műsort közvetítettek.
A nevezetes "földöntúli támadást" mindössze ötezer háztartásban hallgatták, a rádiózóknak csupán két százaléka, 98 százalék a kabarén kacagott.
A legenda forrása az volt, hogy a rádió, akkor új tömegtájékoztatási eszközként, kezdte megnyirbálni az újságok elterjedtségét. Ennek visszaszorítására a hírlapok fújták föl az esetet, ez élt mostanáig a köztudatban.
Orson Welles hírnevének azonban a cáfolat nem árt, mert az 1985-ben hetvenévesen meghalt színészóriás a filmtörténet klasszikusa lett, két remek alakításával és rendezésével is.
A Citizen Kane, (Az aranypolgár) című alkotásával, és az 1946-ban forgatott kitűnő náciellenes történetével, (Az óra körbejár), amely évtizedek múltán sikerdarabja ma már a tévécsatornáknak is.