„Először a gyerekjogi kiállítással kapcsolatban találkoztunk Máté Gáborral, illetve a Katona József Színház művészeivel, aztán szépen lassan kialakult ez az igazán pozitív kapcsolat köztünk. Komoly lehetőséget látunk az együttműködésben: hiszünk a drámapedagógiai eszközök hatékonyságában, másrészt a színház lehetőséget biztosít a gyerekek aktív részvételére, így hozzájárul ahhoz, hogy mélyebben élhessék meg a témákat. Az UNICEF Magyar Bizottsága és a Katona József Színház megállapodott abban is, hogy a színház ifjúsági programja a jövőben teret biztosít az általunk képviselt értékek bemutatásához. A feldolgozásba bekerülnek olyan témák, mint a gyermekjogok, a gyerekek helyzetének bemutatása a világban, a fogyatékossággal élő gyerekek. Ebben nagy segítségünkre volt Nagy Ervin színművész, a Katona József Színház művésze, aki egyike annak a 16 hírességnek, akik kiállnak az UNICEF Higgyünk a Nullában kampánya mellett. Ervin nagyon érzékenyen reagált a megkeresésünkre. Rajta keresztül nem csak a fiatal nőkhöz, hanem azokhoz is eljutunk, akik nem biztos, hogy találkoztak volna ezzel az üzenettel. A Katona József Színház elhivatottságát mutatja, hogy a kampányt minden létező fórumán promotálja, valamint azzal is kifejezi, hogy a több száz tizen- és huszonéves fiatalt megmozgató ifjúsági színházi programjában markánsabban jelennek meg a gyermekek jogai” – mondta dr. Gyurkó Szilvia, az UNICEF Magyarország gyermekjogi igazgatója.
„Számunkra fontos és megtisztelő egy ilyen kampány mellé állni, igyekszünk mi is, hogy minél több emberhez jusson el az üzenet. Továbbá szeretnénk, ha a programban résztvevő diákok nyitott szemmel járjanak a világban, és felfognák azt, hogy mekkora szerepük van saját jelenük-jövőjük kialakításában”-mondta Máté Gábor a Katona József Színház igazgatója. Az együttműködés keretében december 5-én fotókiállítás nyílik a Katona József Színházban. Az ország különböző helyén található iskola gyerekeinek bevonásával készült műalkotások középpontjában minden esetben egy UNICEF-fotó áll, amit a gyerekek továbbgondolnak, továbbrajzolnak, hozzáfotóznak, így dolgozva fel a világunkat aktuálisan érintő problémákat: a gyermekszegénységtől az éhezésen át a környezetvédelemig és a fenntartható fejlődésig.
Sokan nem tudják, hogy a világban évente 1 millió gyerek hal meg még aznap, amikor a világra jön, mert a minimális feltételek sem biztosítottak számukra. A szervezet hisz abban, hogy ezek az okok megoldhatók. Az UNICEF az önkénteseik nélkül nem tudná megvalósítani ezt a munkát. Mindössze hatan látják el főállásban a magyarországi feladatokat, de önkénteseink segítségével közösen nagyon sokat tudnak tenni a gyerekjogok védelmében. Ők azok, akik például adminisztrálnak, fordítanak, filmeket feliratoznak, vagy akár képviselik a szervezetet eseményeken, így hívva fel a figyelmet a sürgető problémák megoldására.
„A 2012-ben bekövetkezett 6,6 millió ötéves kor alatti gyermekhalál mögött a legtöbb esetben megelőzhető okok álltak, melyeket okozhatja a fertőzött ivóvíz, az alultápláltság, a komoly gyógyszer- és orvoshiány. Az ötéves kor alatti gyermekhalálozások 44 százaléka újszülöttkorban következik be. Az öt év forduló pont lehet a kicsik életében. Akik megérik ezt a kort, azoknak talán nagyobb lehetőségeik vannak a túlélésre. Noha sikerült komoly előrelépéseket tenni a gyermekbetegségek leküzdése terén, a tüdőgyulladást és a hasmenést továbbra is az ötéves kor alatti gyermekhalálozások legfőbb okaiként tartják számon. Ezek a betegségek ugyanis naponta közel 5000 öt év alatti gyermek halálát okozzák. Az említett betegségek földrajzi eloszlása erősen koncentrált. A tüdőgyulladásnak és a hasmenésnek betudható halálesetek háromnegyede világszerte mindössze 15 országban fordul elő. Az érintett országok többsége a nyugat- és közép-afrikai régióban található, ahol 1990 óta a felére sem tudott csökkenni az ötéves kor alatti gyermekhalandóság aránya. Nagyon szeretnénk elérni például, hogy a gyermekbénulást eltöröljük a föld színéről. Jelenleg Pakisztánban, Afganisztánban, valamint Indiában vannak jelentős számú megbetegedések, amelyeket Sabin cseppekkel meg lehetne szüntetni”- tette hozzá a magyarországi gyermekjogi igazgató.
A magyarországi Higgyünk a Nullában kampány tavaly indult, amiben olyan hírességek szerepeltek, mint Till Attila, Dukai Regina, D.Tóth Kriszta, Cserhalmi György, Pécsi Ildikó, Kocsis Tibor, Kiss Endi, Fluor Tomi, Halász Judit, Oroszlán Szonja és Caramel. Idén ezekhez a nevekhez csatlakozik Sena, Azurák Csaba, Kemény Dénes, Lilu és Nagy Ervin.
Az UNICEF több rászoruló gyermeket ér el a világon, mint bármilyen más jótékonysági szervezet. Váratlan katasztrófa esetén az mindent megtesz azért, hogy a lehető leggyorsabban siessen a védtelen és kiszolgáltatott gyermekek segítségére. Számos olyan ország van, ahol gyermekek milliói élnek katasztrofális körülmények között Kolumbiától Nigerig vagy a Koreai Népköztársaságtól Jemenig. Mivel nem kerülnek a címlapokra, vagy a TV Híradóba, jóval kevesebb figyelem irányul rájuk, s jóval kevesebb segítséget kapnak. A rendszeres adományok adják meg számukra azt a bizalmat, és biztonságot, melyre építve hosszú távú projekteket indíthatnak, mint az iskolák építése, higiéniai vagy felvilágosító programok indítása itthon és külföldön egyaránt. A rendszeres adományok kevesebb adminisztrációs kiadást igényelnek tőlünk, ami lehetővé teszi, hogy még több forintot jutassunk célba, és a lehető legtöbb gyermeken segítsünk. A www.unicef.hu oldalán további felvilágosítást kaphatnak az érdeklődök, illetve a jövendő önkéntesek és adományozók.