Eszerint a gyes és gyed folyósítása mellett újra lehet munkát vállalni a gyermek egyéves kora után, így a kisgyermekesek számára vonzóbbá teszik egy újabb gyermek vállalását, illetve a részidős munkavállalást.
Testvér születése esetén a korábbi ellátások megmaradnak, így például két gyedre vagy két gyesre is jogosulttá válhatnak az érintettek egy időben.
A diplomás gyed pedig azt jelenti, hogy a főiskolára, egyetemre járó, gyermeket vállaló fiatalok diákhitelének "egy részét" átvállalja a kormány.
Lendvai Anna, az MSZP fővárosi képviselője üdvözölte a döntést, de az ellentmondásokra is felhívta a figyelmet. A gyed jelenleg a gyerek kétéves koráig jár, tehát ha az anyuka egy év után megy vissza dolgozni, semmiképpen nem kaphat egy összegben több évnyi ellátást, legfeljebb egy évnyit.
Örömtelinek nevezte, hogy a kormány végre rájött, rossz döntést hozott, amikor 2011-ben megszüntette a nők gyes melletti munkavállalásának MSZP által megteremtett lehetőségét.
Viszont az Orbán-kormány 3 és fél éve alatt sem a családi pótlékot, sem a gyes összegét nem emelte, így mára legalább 20 százalékot veszítettek értékükből.
Azt viszont a részletek ismerete nélkül is állíthatjuk - mondta Lendvai Anna -, hogy addig, amíg a gyermekek felügyelete nincs megoldva, hiába ösztönözik a nőket, hogy térjenek vissza a munkahelyükre.
Emlékezetes, a Fidesz korábban hallani sem akart arról, hogy a gyermek három éves kora előtt dolgozzon az édesanya.
Amikor a szocialista kormányok két évre csökkentették a gyes időtartamát, babakocsis tüntetést szerveztek ellene.
A gyed feltétele, hogy az anya a szülés megelőző két éven belül 365 napon át biztosított legyen. Összege az átlagjövedelem 70 százaléka, legfeljebb havi bruttó 137 ezer 200 forint.
Az, hogy a gyermek egy éves kora után visszamenjen az anya dolgozni, kizárólag a jól kereső nőknek éri meg.
Például egy 70 ezer forintot kereső anyának, akinek három műszakban kell teljesítenie, az utazási költségét is alig fedezné az extra gyed, amiből a bölcsődei díjat is ki kell gazdálkodnia, hiszen éppen a Fidesz-kormány fizetősssé tette az intézményeket.