Csehországban az a különös helyzet állt elő, hogy előbb lehet tudni, mely pártok alkotják a következő kormánykoalíciót, mint azt, hogy a voksoláson győztes párt mely politikusa alakíthat kormányt. A választáson legtöbb mandátumot szerzett CSSD-n belül súlyos hatalmi viszály alakult ki az egykori pénzügyminiszter Sobotka és a Zeman elnök által pártfogolt Hasek között. A válságnak azonban minél hamarabb le kell zárulnia, hiszen nem mindegy, mikor alakulhat meg az új kormány.
A mostani viszály gyökerei 2003-ra nyúlnak vissza, amikor Václav Havel helyére új államfőt kellett választania a parlament két házának. Bár a posztra Milos Zeman volt miniszterelnök is bejelentkezett, a CSSD vezetésének nagyobbik része mégsem őt támogatta. A párt megosztottsága azt eredményezte, hogy Václav Klaust választották meg köztársasági elnöknek.
Zeman sosem tudott megbocsátani azoknak a párttársainak, akik kihátráltak mögüle. 2007-ben aztán, amikor vitába keveredett az akkori szociáldemokrata kormányfővel, Jirí Paroubekkel, ki is lépett a CSSD-ből, s megalapította a Polgári Jogok Pártját (SPOZ), amellyel megmérettette magát 2010-es parlamenti választáson. A SPOZ azonban nem jutott be a törvényhozásba, s Zeman lemondott az elnökségről. A voksoláson ugyan a CSSD szerezte meg a legtöbb mandátumot, annyi képviselői helyre azonban nem tett szert, amennyi a kormányzáshoz is elég lett volna. Sok hírmagyarázó szerint a vártnál gyengébb szereplést az SPOZ indulása magyarázta.
Paroubek lemondásra kényszerült, s a 2011-es pártelnökválasztáson Sobotkának kemény kihívóval kellett szembenéznie: Michal Hasekkel, a dél-morvaországi körzet vezetőjével. Végül a volt pénzügyminiszter nyert, de igen csekély volt a kettejük közötti különbség, ami már a CSSD megosztottságának egyértelmű jele volt.
Az idei év elején nyilvánvalóvá vált, hogy a párt falán keletkezett repedéseket nem sikerült betömködni. Az elnökválasztást megelőzően ugyanis több szociáldemokrata politikus annak a véleményének adott hangot, hogy a CSSD hivatalos jelöltje, Jirí Dienstbier helyett Milos Zeman mögé kellene felsorakozni. Bár a CSSD jelöltje a vártnál jobban szerepelt, eredménye nem volt elég ahhoz, hogy bejusson a második fordulóba. A "fináléban" ugyanakkor a szociáldemokraták már egyöntetűen Zemant támogatták Karel Schwarzenberg volt külügyminiszterrel szemben.
Miután Petr Necas jobboldali kormánya nyáron belebukott egy szerteágazó korrupciós botrányba, Zeman elnök vehette a kezébe az ügyek irányítását. Bizalmasát, Jirí Rusnokot nevezte ki miniszterelnöknek. Az általa irányított kabinet nem kapott bizalmat a parlamentben, így is tovább kormányozhatott, s maradhat hivatalban a következő kabinet felállításáig.
A CSSD-nél már a parlamenti választás előtt látni lehetett, bármilyen eredmény születik is, elkerülhetetlenné válik a hatalmi harc Sobotka és Hasek között. Utóbbi úgy érezte, eljött az ő ideje, s az államfő segítségével miniszterelnökjelölt lehet. Két hete még Hasek látszott győztes pozícióban, mivel a törvényhozási választáson a CSSD minden előzetes jóslatnál gyengébben szerepelt, 20,45 százalékot szerzett, s a párt elnöksége lemondásra, illetve a koalíciós tárgyalásokról való távolmaradásra szólította fel Sobotkát.
Hasek azonban súlyos taktikai hibát vétett. Közvetlenül a választások után a CSSD négy másik vezető személyiségével, Zdenek Skromachhal, Milan Chovaneccel, Jeronym Tejc frakcióvezetővel és Jirí Zimola dél-morvaországi regionális vezetővel Milos Zemannál tettek látogatást. Hasek azonban letagadta a találkozó tényét, míg egy másik társa, megerősítette azt. Ezt követően már az alelnök is kénytelen volt bevallani, hogy valóban az államfőnél járt. Haseket nyilvánvaló hazugságon kapták.
Ezután megfordult a trend, s a szociáldemokraták regionális szervezeteinek mindegyike támogatásáról biztosította Sobotkát, aki mellett Prágában, valamint Brnóban mintegy ezerfős szimpátiatüntetést is tartottak. A CSSD központi végrehajtó bizottságának vasárnapi ülése a Hasek-szárny totális vereségét vetíti előre. A regionális szervezetek többsége ugyanis lemondásra szólította fel azokat, akik részt vettek a Zemannal folytatott megbeszéléseken, puccskísérlettel vádolva őket. Szintén a "puccsisták" visszalépését követelte a szenátus elnöke, Milan Stech.
Sobotka jelezte, nem akarja látni a következő kabinetben az árulókat. A CSSD árnyékkormányában Hasek az agrár-, Tejc a belügyet érintő kérdésekkel foglalkozott, Milan Chovanec a közlekedés-, Jirí Zimola pedig a helyi fejlesztés ügyeiért felelt. (Sobotka később jelezte, Chovaneccel kapcsolatban meggondolhatja magát, mert végül önkritikát gyakorolt.)
Ami Milos Zemant illeti, különösnek találta, hogy Hasek letagadta közös találkozójukat a nyilvánosság előtt. Bár Sobotka győzelméhez már aligha férhet kétség, korai lenne leírni Milos Zemant.